Foto: Jelena Jevđenić/Impuls
Mjesec i po dana nakon gašenja posljednje termoelektrane na ugalj u Ujedinjenom Kraljevstvu, najavljeni su dalji nacionalni koraci u napuštanju ovog prljavog energenta: zabranjuju se novi projekti rudarenja uglja.
Foto: Jelena Jevđenić/Impuls
Mjesec i po dana nakon gašenja posljednje termoelektrane na ugalj u Ujedinjenom Kraljevstvu, najavljeni su dalji nacionalni koraci u napuštanju ovog prljavog energenta: zabranjuju se novi projekti rudarenja uglja.
Foto: Harshil Gudka/Unsplash
Poput legendi da se slonovi pred kraj života odvajaju od krda i odlaze da umru, čini se da je čitava populacija najvećih životinja koje hodaju Zemljom na putu da završi kao kuriozitet u enciklopedijama.
Foto: Unsplash
Za zamjenu plastike u pakovanju hrane i medicinskoj opremi, istraživači su do sada razvili nekoliko inovativnih biorazgradivih, bioloških pa čak i jestivih rješenja. Neka od njih su bioplastika na bazi škroba i celuloze, PLA – od kukuruznog škroba, zatim omoti od algi i gljiva. Svako od ovih rješenja sa sobom povlači neki dodatni problem koji s plastikom u praksi ne postoji.
Nakon skoro dvije godine istraživanja aktivnosti rudnika uglja Medna, a radi osnovane sumnje na izvršenje više krivičnih djela: zagađivanje životne sredine i zagađivanje životne sredine opasnim materijama, zagađivanje hrane i vode za ishranu, odnosno za napajanje životinja te neizvršenje odluke o mjerama zaštite životne sredine, Centar za životnu sredinu podnio je Republičkom javnom tužilaštvu Republike Srpske krivičnu prijavu protiv pravnog lica “Medna NV” d.o.o. Mrkonjić Grad.
Foto: Ilustracija iz knjige "Planine pune priča"
“Ako biste nekome rekli da zažmiri i zamisli planinu, budite sigurni da bi ta osoba zamislila upravo mene, iako me možda nikad ranije nije vidjela. To je zato što sam lijep kao da sam plod mašte.” Ovako počinje priča o planini Maglić, jednoj od dvanaest planina u ilustrovanoj knjizi “Planine pune priča” koja će biti predstavljena u subotu u 17 časova, u Dječjoj kući Novo Sarajevo.
Foto: Veronica Reverse/Unsplash
Osim klimatskih promjena, na koralne ekosisteme utiču i ostali negativni događaji poput izbjeljivanja, onečišćenja, otjecanja poljoprivrednog otpada u mora i okeane, razne bolesti i neodrživ ribolov.
Foto: klix.ba
Uzmite samo posljedice ove godine: najtoplija zima u historiji (135 godina hidrometeoroloških mjerenja u BiH), apsolutni rekord za april (14. 4) i 33,3 stepena u Zenici, ljeto sa sva tri mjeseca rekordno topla, suša tokom ljeta i jeseni, potom poplave i najgore od svega 27 žrtava. Svima je jasno da su nekadašnji ekstremi postali nova klimatološka normala.
Foto: X/@COP29_AZ>
Svjetski lideri danas govore na samitu UN o klimi u Bakuu. Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš izjavio je da vlade moraju da „plate“ da bi se spriječile humanitarne katastrofe izazvane klimom.
Foto: Freepik
Nejasno je kako će virus ptičjeg gripa nastaviti da se širi i kruži među divljim životinjama.
Foto: Baumschlager Eberle Architekten
U Lyonu će se do 2026. godine izgraditi stambena zgrada koja će zahvaljujući suvremenoj gradnji tijekom cijele godine održavati ugodnu temperaturu između 22 i 26 stupnjeva. I sve to bez grijanja i klimatizacije!
Trg rudara Zenica, foto: YouTube kanal Alli_x23
Aleja s prelijepim stablima, ispred nje ograda, na ogradi veliki transparanet na kojem piše „Zeleni grade je l' te stid?!“. Ovako je posljednjeg dana oktobra osvanuo Trg rudara u Zenici. U samom centru gradu, na zelenoj površini, u parku, preko 70 zdravih stabala biće posječeno. Na tom mjestu, planirana je izgradnja poslovno-stambenog kompleksa, visokog oko stotinu metara – najvišeg u Zenici. Riječ je o šest i po hiljada kvadratnih metara zemljišta, na kojem je planirana gradnja 55 hiljada kvadratnih metara stambeno-poslovnog i oko 10 hiljada kvadratnih metara garažnog prostora.
Foto: UG Fojničani
U Doboju je juče predstavljen ozrenski pauk porrhomma ozrenensis, koji je naziv dobio prema mjestu pronalaska planini Ozren i predstavlja endemsku vrstu na Balkanu.
Foto: GS
Banjaluka je juče bila najzagađeniji grad u BiH, a kvalitet vazduha u popodnevnim časovima je okarakterisan kao vrlo nezdrav, koji može negativno uticati i na zdrave osobe.