fbpx

Banjalučani udišu vrlo nezdrav vazduh: Kako to utiče na njihovo zdravlje

Banjalučani udišu vrlo nezdrav vazduh: Kako to utiče na njihovo zdravlje

Foto: GS

Banjaluka je juče bila najzagađeniji grad u BiH, a kvalitet vazduha u popodnevnim časovima je okarakterisan kao vrlo nezdrav, koji može negativno uticati i na zdrave osobe.

Piše: Katarina Šaponja

Kvalitet vazduha u Banjaluci je dostigao alarmantni 241 indeksni poen, navedeno je na internet stranici “Zrak.ekoakcija” koja iz časa u čas objavljuje podatke o aerozagađenju gradova širom BiH. Iza grada na Vrbasu je ostala Tuzla sa indeksom zagađenja 215, zatim Sarajevo i Lukavac gdje je grad ipak za jednu kategoriju manje opasan.

Kako navode na “Zrak.ekoakciji” ukoliko se ovaj trend nastavi u Banjaluci povećava se vjerovatnoća negativnih posljedica po respiratorne organe cjelokupnog stanovništva. Naime, vrlo nezdrava vrijednost vazduha iznosi od 200 do 300 indeksnih poena te u tim trenucima kod osoba s respiratornim oboljenjima poput astme značajno pojačava simptome i intenzitet bolesti. Indeks veći od 300 znači zagađenje visokog nivoa i da je vazduh veoma opasan po zdravlje svih građana.

- Oboljeli od plućnih bolesti i bolesti srca, trudnice, djeca i starije osobe moraju izbjegavati bilo kakve aktivnosti tokom boravka vani. Takođe, svi ostali morali bi pripaziti radi predostrožnosti - naveli su stručnjaci.

Pulmolog Branislav Lolić ističe kako je to problem koji je već dugo prisutan, ne samo u Banjaluci nego u cijeloj zemlji, posebno u jesenjem periodu.

- Već je poznato da tokom jeseni pacijenti imaju češće respiratorne infekcije, a činjenica je i da nezdrav vazduh utiče negativno na sluznicu i stvara sklonost češćem obolijevanju. To nije vezano samo za aerozagađenje, već i za druge rizikofaktore, ali sigurno da ono doprinosi tome - kazao je Lolić.

Prema njegovim riječima, postoje dvije vrste aerozagađenja, unutrašnje i spoljašnje.

- Unutrašnje je kućno, gdje dominira duvanski dim i plinovi koji se oslobađaju prilikom korišćenja šporeta za kuvanje, a u vanjskom su najdominantniji izduvni gasovi od automobila, industrija, ložišta i slično - pojasnio je Lolić.

Kako navodi rješenja i posebnih lijekova nema, jer je aerozagađenje svjetski problem.

- Posebna terapija ne postoji, ukoliko pacijent nema astmu ili infekciju. Moj savjet ljudima je da što češće borave u prirodi, na selu i čistom vazduhu, izvan gradske vreve - poručio je Lolić i dodao da jak vjetar i snijeg mogu pročistiti vazduh.

Simptomi

Jedan od sugrađana koji godinama muči muku sa alergijama Borislav Čupić ističe da se uvijek bori sa kihanjem, curenjem nosa, svrabom u grlu i nosu te da je to, kako kaže, dokaz da zagađenje postoji.

- Svake jeseni i zime se ponavlja isto. Bilo kakvo zahlađenje, magla i povećan stepen loženja u gradu dovodi do istih problema, posebno kod nas alergičara i astmatičara. Nažalost, malo se šta radi da se taj problem otkloni i uglavnom se sve svodi na upozorenja ili preporuke o izbjegavanju izlaska napolje kada je povećan stepen zagađenosti, a to je, naravno, nemoguće izvesti ukoliko ste zaposleni - rekao je Čupić.

glassrpske.com