Foto: Getty Images
Južnokorejci su danas postali godinu ili dvije mlađi pošto su stupili na snagu novi zakoni prema kojima se koristi samo međunarodni metod brojanja godina umjesto tradicionalnog načina. Prema starosnom sistemu koji se najčešće koristi u svakodnevnom životu Južnokorejaca, smatra se da ljudi imaju godinu dana pri rođenju, a sljedeća godina se dodaje svakog 1. januara.
Ova zemlja je od ranih šezdesetih koristila međunarodnu normu računanja od nule pri rođenju i dodavanja godine na svaki rođendan za medicinske i pravne dokumente. Mnogi Južnokorejci su nastavili da koriste tradicionalnu metodu, prenosi Srna.
Južna Koreja je u decembru usvojila zakone za ukidanje tradicionalne metode i potpuno usvajanje međunarodnog standarda. "Očekujemo da će pravni sporovi, žalbe i društvena konfuzija do kojih je došlo oko izračunavanja starosti biti znatno smanjeni", rekao je ministar zakonodavstva Lee Van Kyu.
Istraživanje koje je sprovedeno u septembru 2022. godine pokazalo je da 86 odsto Južnokorejaca spremno da koristiti međunarodno doba u svakodnevnom životu kada novi zakoni stupe na snagu.
"Trebao sam da napunim 30 sljedeće godine (po tradicionalnom korejskom sistemu), ali sada imam još malo zarađenog vremena i sviđa mi se. Sjajno je osjećati se kao da postajem mlađi ", rekao je Choi Hun Ji (27), kancelarijski radnik u Seulu.