Doping - crna tačka u istoriji olimpijske atletike
Foto: Getty Images
Doping je postao neodvojiv od atletike na Olimpijskim igrama (OI), sporta koji čini skoro polovinu takmičenja u istoriji OI.
Prema bazi podataka AFP, atletika ima 203 slučaja dopinga u olimpijskoj istoriji, od ukupno 473 za ostale sportove, ili skoro polovinu (43 odsto) od ukupnog broja svih slučajeva dopinga, prenosi Beta.
Procenat se povećava na 50 odsto, ako se uzmu u obzir samo Ljetnje igre (203 od 407).
Diskvalifikacije su dovele do izmjene dodjela medalja za sportiste, među kojima je 54 moralo da vrati osvojene trofeje.
Prva diskvalifikovana atletičarka, Poljakinja Danuta Rosani ostala je bez 14. mjesta u bacanju diska 1976. godine u Montrealu, jer je bila pozitivna na steroid.
Doping je ostavio trajni trag u istoriji sprinterske staze, kao što je slučaj Kanađanina Bena Džonsona 1988. u Seulu, kojem je oduzeta titula olimpijskog šampiona na 100 metara, ili oduzimanje pet medalja Amerikanki Marion Džouns, sedam godina poslije njenih podviga u Sidneju 2000, piše AFP.
Broj slučajeva se znatno povećao u proteklih 16 godina, uz umnožavanje kontrola i usaglašavanje antidoping sistema na globalnom nivou.
Atletika je na čelu borbe protiv dopinga od stvaranja 2017. Jedinice za atletski integritet (AIU), opremljene sredstvima za praćenje najboljih svjetskih sportista.
Takozvani "ruski državni" doping skandal doveo je do uvećanja broja registrovanog dopinga, posebno na OI u Londonu, "najprljavijim u istoriji", sa 104 slučaja za atletiku, što je bilo znatno više od 37 slučajeva otkrivenog dopinga u Pekingu 2008. i samo osam u Tokiju 2021. godine.
Agencije