Mještani Bistrice sjede na rubu litice i tijelima pokušavaju da zaštite svoju zemlju
Foto: Capital
Vlasnicima zemljišta zbog iskopavanja na mjestu gdje je otvoren rudnik, na oko 200 metara od prvih kuća, već su propali dunumi zemlje.
Nekoliko mještana sela Bistrica kod Prijedora ove sedmice sjede na rubu desetine metara visoke litice ispod koje bageri iskopavaju ugalj iz nelegalno otvorenog rudnika za koji je nakon više od pola godine dozvole dobila firma “Drvo-export” iz Teslića, piše Capital.
Pričaju da su došli da odbrane svoje njive odbrane svoje njive koje se zbog agresivnog iskopavanja obrušavaju niz provaliju.
Foto: Capital
Propali dunumi zemlje
Mještani ovog sela, koji se punih godinu dana bore protiv nezakonitog otvaranja rudnika lignita iza kojeg stoji “Drvo-export” u vlasništvu SNSD-ovog odbornika Srđana Klječanina Rufija, ali do sada nijedna institucija nije imala snage da zaštiti mještane i vlasnike zemljišta.
Vlasnicima zemljišta zbog iskopavanja na mjestu gdje je otvoren rudnik, na oko 200 metara od prvih kuća, već su propali dunumi zemlje.
Jedna od mještanki, Radmila Zrnić, kaže da je njena porodica već izgubila dva od devet dunuma zemlje, koja se obrušila usljed iskopavanja uglja.
“Kopaju zemlju i potkopavaju uzbrdicu na kojoj su naše njive. Onda zemljom zatrpavaju rupu koju otvore i sve se pomjera i obrušava. Od jutros sjedim na rubu svog posjeda. Otvorila se nova pukotina na parceli i samo je pitanje kada će pasti i to. Bilo je devet dunuma u vlasništvu moje porodice, a dva su otišla. Od jutros smo došli ovdje i sjedimo, a pozvala sam sigurno 50 brojeva tražeći informaciju kome da se obratimo za pomoć. Koliko vidimo, nema nikoga ko bi zaštitio građane“, kaže Zrnićka.
Zoran Ninić iz Bistrice koji se već godinu dana bori protiv otvaranja rudnika kaže da nikakvih informacija nemaju niti bilo ko hoće da im pomogne.
Država ćuti i daje dozvole
“Kada se obratimo ovima koji upravljaju rudnikom kažu nam da se obratimo institucijama. Kada to učinimo, institucije ćute i ne žele da nam pomognu. Nema poštovanja bilo kakvih normi, a u rudniku nam govore da im je rad omogućila država“, kaže Ninić.
Podsjetimo, od marta prošle godine traje drama oko nezakonitog otvaranja rudnika u ovom selu na Kozari. Bageri su se samo pojavili jednog dana i počeli da kopaju, a da za to nisu imali nijednu dozvolu.
Čak se u prvih dva mjeseca nije ni znalo ko stoji iza radova.
Kasnije je utvrđeno da se radi o “Drvo-exportu”, iza kojeg stoji Klječanin koji nije htio da nam potvrdi da je on vlasnik ove firme, iako se u njeno ime pojavio na licitaciji za prodaju 56 dunuma zemljišta na Jahorini za koju bi trebalo u narednih mjesec dana da iskešira preko 41 milion maraka.
On je dozvole za otvaranje rudnika dobio naknadno, kada se ugalj već odavno počeo izvoziti u Srbiju, a ekološku dozvolu nisu ni dobili zbog čega ih je Centar za životnu sredinu i tužio.
Tužba je podnesena protiv koncesionara, Grada Prijedora i Republike Srpske zbog aktivnosti vezanih za otvaranje rudnika uglja lignita na području njihove mjesne zajednice.
Tužba je podnesena radi otklanjanja opasnosti od štete, utvrđivanja povrede prava ličnosti i naknade nematerijalne štete koju mještani trpe.