fbpx

Mještani Bistrice tužili Republiku Srpsku – „Najveći neuspjeh jednog društva je kada građani moraju da tuže zemlju u kojoj žive“

Mještani Bistrice tužili Republiku Srpsku – „Najveći neuspjeh jednog društva je kada građani moraju da tuže zemlju u kojoj žive“

Foto: CZZS

Petero mještana Bistrice kod Prijedora tužili su Republiku Srpsku, grad Prijedor i firmu „Drvo-export“ zbog ugrožavanja prava koji su zagarantovani Ustavom, rečeno je ovo danas na konferenciji za medije koja se održala u prostorijama Centra za životnu sredinu Banjaluka.

Piše: Jelena Jevđenić

Mještani svoja prava potražuju na sudu nakon što već mjesecima rudnik u vlasništvu "Drvo-exporta" ilegalno iskopava lignit i zagađuje životnu sredinu.  

Dragana Stanković, advokatica koja zastupa Bistirčane navodi da su podnijeli parničnu tužbu Osnovnom sudu u Prijedoru, kojim su mještani Bistrici tražili od suda više stvari.

„Tužbom smo tužili pravno lice "Drvo-export", Republiku Srpsku i grad Prijedor. Od suda smo tražili da zabrani "Drvo-expertu" da obavlja bilo kakve aktivnosti i radove na  ležištu uglja u Bistrici zbog toga što za obavljanje rudarske djelatnosti nije izdata ekološka dozvola. Tužbom smo tražili da se mještanima nadoknadi nematerijalna šteta zbog kršenja njihovih prava“, navodi Stanković.

Prema njenim riječima mještanima su prekršena prava koja im garantuje Ustav. Pravo na poštovanje doma i mirnog života, prvo na zaštitu zdravlja, pravo na zdravu životnu sredinu, pravo na ljudsko dostojanstvo i pravo na mirno uživanje imovine.

„Tužbom je obuhvaćena RS i grad Prijedor jer su bili upućeni sa svim radnjama koje je preduzimalo pravno lice "Drvo-export", a nisu učinili ništa da građane zaštite i spriječe nezakonite radnje“, ističe Stanković te dodaje kako građani ovom tužbom ne štite samo sebe i svoja prava nego pokušavaju da uspostave ponovo vladavinu prava.

Mještanka Bistrice Radmila Zrnić trpi štetu zbog eksploatacije ruda u Bistrici. Njena parcela koja se nalazi van eksploatacionog polja već se urušava.

„Naša parcela je ugrožena, svaki dan se sve više urušava, skoro dva duluma zemlje.“

Na isti način bi se mogle ugroziti i druge privatne parcele, a mještani ističu da i neke kuće mogu biti obuhvaćene ovim radovima.

Zoran Ninić mještanin i jedan od tužitelja koji se od samog početka nelegalnih radova bori za Bistricu navodi da je do tužbe došlo jer je izostala je reakcija Republike Srpske i njenih institucija, s bilo kojeg nivoa.

„Mislim da je ovo nešto što je vrlo poražavajuće, najveći neuspjeh jednog društva je kada građani moraju da tuže zemlju u kojoj žive. I to zato što ta zemlja ne štiti njihova prava“, kaže.

Građani Bistrice imaju utisak da su odbačeni od društva.

Redžib Skomorac, pravni savjetnik u centru za životnu sredinu ističe da investitor još nema ekološku dozvolu tako da svi radovi u Bistrici nisu u skladu sa zakonom, ako se i izda ekološka dozvola ona više nije pravno validna.

Trenutno stanje životne sredine u Bistrici je vidno narušeno.

„Stanje je svaki dan gore, posebno zbog vremenskih uslova. Ugalj se ne vozi već dva mjeseca i u Bistrici je sada ogromna deponija naslaganog uglja koji stvara prašinu. Sve je veće zagađenje“, rekao je Ninić.

bzMg1shi

dcUkpyK

kHtJVmOO

Bistrica sad

Podsjećamo, za otvaranje rudnika je ponudu za dodjelu koncesije podnijelo preduzeće “Drvo-Export” d.o.o. iz Teslića tokom 2023. godine, a mještani se od početka oštro protive, jer ne žele iskopavanje uglja u blizini njihovih kuća i imanja.

Protiv otvaranja rudnika mještani su tokom 2023. godine kontinuirano organizovali proteste i ukazivali za nelegalne radnje.

Impuls