Više desetine hiljada ljudi okupilo se na ulicama Tbilisija, glavnog grada Gruzije, poslije dva dana protestovanja i sukoba s policijom, osuđujući sporan represivan prijedlog zakona čije je povlačenje najavila vladajuća partija pod pritiskom tih protesta, ali nije odustala od njega.
Prijedlog zakona predviđa da mediji i nevladine organizacije, koji dobijaju više od 20 odsto sredstava iz stranih izvora, budu registrovani kao „agenti stranog uticaja“.
Vladajuća stranka „Gruzijski san“ je u saopštenju ocijenila da je prijedlog zakona „predstavljen u lošem svjetlu na pogrešan način“ i najavila „javne konsultacije“ da bi se „bolje objasnila“ svrha tog propisa. Predsjednica Salome Zurabišvili, prozapadna kritičarka vlade svoje zemlje koja ima ograničena ovlašćenja, već je pozdravila „pobjedu“ demonstranata.
Ministarstvo unutrašnjih poslova je, odgovarajući na jedan od zahtjeva opozicije, objavilo da će osloboditi sve demonstrante uhapšene od utorka, kada su počeli masovniji protesti. Ministarstvo je ipak navelo u saopštenju da se istragom još identifikuju oni koji su napadali policiju.
Sinoć su u centru Tbilisija mnogi mahali zastavama Gruzije, ali i Ukrajine i EU, i pjevali „Odu radosti“ – himnu EU i Evrope. Demonstranti, među kojima mnogi studenti, okupili su se na poziv opozicionih stranaka koje su pozvale i na skup sutra u podne, kada iz Parlamenta treba zvanično da se povuče prijedlog zakona.
Oni su danima protestovali jer smatraju da je prijedlog zakona usmjeren protiv neistomišljenika i na gušenje medijskih sloboda. Policija je protiv demonstranata koristila suzavac i vodene topove. Protivnici prijedloga zakona su ukazivali da je inspirisan zakonom koji vlasti Rusije koriste da ućutkaju kritičare i da bi mogao da ugrozi težnje Gruzije da postane članica NATO-a i Evropske unije.
Kremlj je izrazio zabrinutost zbog nemira u toj susjednoj zemlji i negirao bilo kakvu vezu s gruzijskim zakonom. Delegacija EU u Gruziji je pozdravila najavu povlačenja zakona, i pozvala vladu da nastavi sa proevropskim reformama.