Burne reakcije izazvala je vijest o odobrenim sredstvima u iznosu od 31,5 miliona maraka namijenjenih za kupovinu zgrade Upravi za indirektno oporezivanje BiH.
Dok iz Vijeća ministara BiH odbacuju optužbe o bilo kakvom kriminalu i eventualnim lobiranjima, opozicija optužuje vlast da će ubrzo uslijediti pokušaj kupovine zgrade Grand Trade, koja je u vlasništvu Mila Radišića, kuma Milorada Dodika. Priča koja godinama traje tako ponovo dobija zaplet. Slijedi novi javni tender. Pitanje je hoće li Radišićeva firma ponovo biti jedina koja ispunjava sve uslove.
Uprava za indirektno oporezivanje BiH, kojom odnedavno rukovodi Zoran Tegeltija, blizak Miloradu Dodiku, izmijenjenom odlukom Vijeća ministara BiH ima na raspolaganju oko 70 miliona maraka za nabavku i opremanje zgrade u kojoj bi bio smješten centralni ured Uprave i Regionalni ured u Banjaluci. Iz Vijeća ministara pojašnjavaju da je izmijenjenom odlukom samo spojeno 31,5 miliona maraka, koji su izdvojeni u ovoj godini, sa 37,9 miliona maraka koji su osigurani prije devet godina.
"Mi smo donijeli odluku o alokaciji tih sredstava.Sada način na koji će koristiti isključiva je odgovornost na UIO", kazao je zamjenik ministra finansija BiH Muhamed Hasanović (SDP).
Slijedi raspisivanje novog javnog oglasa za nabavku i opremanje zgrade. Ko će se sve prijaviti, nije poznato. Ali raniji pokušaji nisu išli lagano. Prvi oglas za UIO je raspisala 2017. godine. Nakon toga su propala dva zbog neispunjavanja strogih uslova. Tek na četvrti javni oglas stigla je jedna ponuda koja je ispunjavala uslove, a radi se o ponudi firme Grand Trade, koja je u vlasništvu Mila Radišića, kuma Milorada Dodika. UIO tada nije dobila podršku Vijeća ministara da osigura dodatna sredstva i kupi zgradu koja je koštala oko 100 miliona maraka. Simptomatično je da se rješavanje višegodišnjeg problema ubrzava nakon što je SNSD preuzeo kontrolu nad UIO, ali iz Vijeća ministara BiH optužbe odbacuju.
"Ne postoji nikakav vid lobiranja. Tako da ne postoje nikakva izdvajanja dodatnih sredstava, niti bilo koji drugi način da je ovo uticano. Ne vidim ništa sporno", kazao je Hasanović
"Mi imamo u ovom trenutku 69,4 miliona KM i pokušaćemo sa tim iznosom riješiti smještaj zaposlenih. Onog trenutka kada dobijemo ponude, znaćemo kakva je situacija na tržišu i koliko će biti ponuda i da li će te ponude ispunjavati uslove koje Uprava traži i da li Uprava na kraju krajeva imati dovoljno sredstava", objašnjava Ratko Kovačević, portparol UIO BiH.
Međutim, oni koji godinama ukazuju na kriminal i zloupotrebe u UIO skeptični su da će sve biti transparentno i da nema političku pozadinu.
"Ukoliko se svih 70 pripoji ovim prvobitnim sredstvima, nema sumnje da onda samo jedna firma dolazi u obzir. Cijeli pritisak je bio da se namjesti Radišiću, Grand Trade, odnosno da se ispoštuju interesi Milorada Dodika u cijeloj toj priči", tvrdi Ivana Korajlić, izvršna direktorica Transparency Internationala BiH.
"Politički dogovor pokazuje da u BiH imate snage koje razmišljaju samo u prvom licu, samo razmišljaju o sebi da im bude dobro. Ovdje se radi o kriminalu i to treba da dođe u prave ruke, u ruke tužilaca BiH", poručuje Mehmedalija Osmić, bivši šef Odsjeka za provedbu propisa u Regionalnom centru UIO BiH u Tuzli.
Ministar vanjskih poslova naše zemlje odbacio je sve optužbe o mogućem kriminalu. Pita, ako je kupovina zgrade ustupak Dodiku, šta je dugogodišnje plaćanje zakupa? Isti razlog navode i iz UIO BiH. Nabavkom nove zgrade rješavaju problem smještaja oko 900 zaposlenika koji su do sada radili u zakupljenim i neuslovnim prostorima. Za plaćanje zakupnine do sada je potrošeno nekoliko miliona maraka.