Dodik danas pred Sudom BiH, njegov advokat naveo koga će pozvati da svjedoči
Tužilaštvo BiH je završilo sa izvođenjem svojih dokaza 22. maja
Pred Sudom BiH danas će biti nastavljen sudski proces protiv entitetskog predsjednika Milorada Dodika i vršitelja dužnosti direktora “Službenog glasnika” Miloša Lukića.
Početak je zakazan za 13 sati, a Dodikov advokat Goran Bubić u izjavi za Srnu kaže da je u planu saslušanje svjedoka odbrane Јelene Pajić Baštinac, generalne sekretarke predsjednika RS-a,
Na prošlom ročištu 17. jula saslušana je svjedokinja odbrane predsjednica Vijeća naroda RS-a Srebrenka Golić koja je “objasnila proceduru usvajanja zakona u Narodnoj skupštini i Vijeću naroda u vezi sa Zakonom o objavljivanju zakona i propisa RS i Zakonom o nepriznavanju odluka Ustavnog suda Bosne i Hercegovine”.
Schmidt ima imunitet
Odbrana je na ročištu stavila primjedbu na to što ključni dokaz optužnice Aneks deset Dejtonskog sporazuma nije pročitan, te da bez izvođenja ovog dokaza nije moguće izvesti bilo kakav zaključak o osnovanosti optužnice, odnosno donijeti bilo kakvu osuđujuću presudu.
Nakon ročišta, iz odbrane su naveli da će “današnje ročište biti važno jer će tada ući u suštinu djelovanja Christiana Schmidta”, odnosno u ovlaštenja visokog predstavnika, da li ima zakonodavna ovlaštenja ili ne, da li je imenovan u skladu sa međunarodnim pravom ili ne.
Sutkinja Sena Uzunović, obrazlažući razloge zbog kojih Schmidt ne može biti pozvan kao svjedok, pročitala je na prošlom ročištu informaciju koja im je dostavljena iz Ministarstva vanjskih poslova BiH da okolnosti na koje bi se on saslušavao nisu relevantne za ovaj predmet.
Ona je navela da se Dejtonski sporazum i rezolucije mogu dokazivati bez tog svjedoka, uz tvrdnju da Shmidt ima diplomatski status kao visoki predstavnik, da je on diplomatski agent koji uživa imunitet i da nije obavezan da svjedoči.
Kritike Odbrane
Iz tima Odbrane su istakli da je sutkinja “nevješto pokušala da ispegla problem koji je napravila”, a to je uvrštavanje u dokaz dokumenta Ministarstva vanjskih poslova BiH za koji niko nije znao i koji se “našao volšebno u sudskim spisima, bez oznake sudskih spisa, bez adresa”.
Tužilaštvo BiH je završilo sa izvođenjem svojih dokaza 22. maja.