Peninnah Tombo je usamljeni ženski glas koji zahtijeva jednaka prava za žene u zajednici Masai u Keniji.
Neki muškarci su joj prijetili da će baciti čini na nju. Jedan joj se pojavio na vratima s mačetom, prijeteći da će je ubiti, a drugi su savjetovali njenom suprugu da je batinama “nauči pameti”, nudeći se da urade to umjesto njega.
Život nije lagan za Peninnah Tombo, aktivistkinju za ženska prava u plemenu u kojem se riječi “žena” i “prava” rijetko susreću, piše LA Times.
“Čak se ne trude ni da mi govore sve to iza leđa, govore mi u lice: ‘Trebala bi prestati govoriti ženama da imaju prava, jer nemaju. Prestani govoriti djevojkama da nam se suprotstavljaju’. Jučer su mi rekli: ‘Zašto insistiraš na jednakosti?’”, priča 59-godišnja Tombo.
Sva njena krivica je u tome što pomaže djevojkama iz svog plemena, plemena Masai, da pobjegnu od prisilnih maloljetničkih brakova i rituala mutilacije genitalija, a pomaže im i da završe školu.
Tombo je odrasla kao i većina žena u polunomadskom pastirskom narodu, u centralnim i južnim krajevima Kenije. Već do svoje četvrte godine, preuzela je odgovornost za sve krave koje je posjedovao njen otac, a sa 11 je preživjela mutilaciju genitalija, danas zakonom zabranjeni obred inicijacije kojim su se djevojčice spremale na udaju i kojim se “sprečavao promiskuitet”, a koji ostavlja dalekosežne posljedice po fizičko i psihičko zdravlje žene. Samo godinu dana kasnije, otac ju je prisilio na udaju za starijeg muškarca, u zamjenu za govedo.
Umjesto da se uda, Tombo je pobjegla uz pomoć lokalne crkve, koja joj je pomogla i da nastavi školovanje daleko od svog doma. Danas ona pruža istu vrstu pomoći drugim mladim djevojkama.
Skromnu i umjerenu Tombo mnogi vide kao prijetnju osnovi Masai kulture, budući da insistira na tome da djevojčice dobiju podjednak nivo obrazovanja kao dječaci. “Govore mi da moram prestati s tim, kao da je obrazovanje loša stvar”, objašnjava Tombo, dodajući da se mnogi Masai muškarci protive obrazovanju djevojčica jer ne žele da njihove kćerke shvate kako imaju prava.
Ova hrabra žena je 1992. godine osnovala organizaciju Nasuru Ntoiye, što znači Spasimo djevojčice, koja se bori protiv mutilacije genitalija i braka na koji su mnoge djevojčice prisiljene još u najranijim tinejdžerskim godinama.
Masai žene ne mogu posjedovati kuću, a njihova djeca se smatraju vlasništvom njenog muža. Žene čiste, kuhaju, brinu se za djecu i za stoku, koja je uvijek vlasništvo muškarca, a nerijetko trpe i zlostavljanje od starijih žena svog muža. Neki muškarci ne daju svojim suprugama njihove lične karte. “Oni donose odluke umjesto nas. Čak i ako ima teško bolesno ili umiruće dijete, žena ne može prodati kravu da bi skupila novac da se bolje pobrine za dijete, ako joj suprug nije u kući”, priča Tombo.
“Pokušavamo promijeniti ovdašnji način života, pokušavamo promijeniti i dječake i djevojčice, kako bi oni mijenjali našu zajednicu”, kaže Peninnah. Za većinu Masai muškaraca, koji se smatraju “glavama porodice”, promjena je jednostavno nezamisliva. Oni smatraju da žene poput Tombo nemaju pravo glasa, niti da napadaju Masai kulturu.
Izvor: urbanmagazin.ba