Zeleni krovovi - Tipovi zelenih krovova (Drugi dio)
Zeleni krovovi predstavljaju djelimično ili potpuno prekrivene krovove građevina vegetacijom koja se nalazi iznad vodonepropusnog sloja membrane.
Posljednjih godina zeleni krovovi sve više postaju nezaobilazni u projektima urbanista, građevinara i arhitekata, prije svega zbog mogućnosti ublažavanja ekstremnih vremenskih uslova. Dok ljetnje temperature na standardnim krovovima mogu dostići i do 65°C, zeleni krovovi mogu ohladiti obližnje površine za oko 16 - 17°C, što ih po efikasnosti smješta odmah iza uličnih stabala, pa na taj način smanjuju fenomen urbanih toplotnih ostrva.
Postoje tri tipa zelenih krovova.
1. Ekstenzivni tip
Ovo je tip krova koji se ne koristi kao prostor za boravak, već se koriste samo njegove tehničke i estetske prednosti.
Svrha ekstenzivnog krovnog vrta je imati prirodnu, laganu vegetaciju koja zahtijeva minimalno održavanje. Osmišljen je standardni višeslojni dizajn ekstenzivnog krovnog vrta, koji uključuje slojeve za različite funkcije: sloj koji omogućava rast vegetacije, filtriranje i drenažu. Sloj koji omogućava rast vegetacije je supstrat sa mineralnim sastavom i sa malim udjelom organske materije. Supstrat mora imati sposobnost zadržavanja vode i nutrijenata i pružiti dovoljno prostora za korijenje biljaka.
Višak vode koji biljke ne mogu upiti treba pouzdano otkloniti. Drenažni sloj, koji ima funkciju akumulacije i drenaže, također je sastavni dio ovog sistema. Između supstrata i drenažnog sloja postavlja se filterski sloj koji zadržava fine čestice iz supstrata i time osigurava da drenažni sistem dugoročno obavlja svoju funkciju.
Masa sistema je uglavnom određena supstratom. Težina standardnog mineralnog supstrata otprilike iznosi 10 - 13 kg/m2 po cm debljine sloja u stanju zasićenosti vodom. Za sadnju npr. seduma, preporučuje se debljina supstrata minimalno 6cm. Kada je uključena vegetacija, filterski i drenažni sloj, masa iznosi otprilike 70 - 100 kg/m2.
Koristeći poseban sistem za lake krovne vrtove za krovove sa niskom nosivošću, ukupna masa može se zadržati ispod 70kg/m2. Ali tada vegetacija ima ograničen korijenski prostor.
Ekstenzivno bilje zahtijeva minimalno održavanje, što ne znači da ga uopšte ne zahtijeva. Najvažniji je redovno pljevljenje korova i đubrenje supstrata kada je to potrebno.
Sve dok željena vegetacija ne prekrije željenu površinu krova nakon jedne ili dvije sezone, potrebno je malo više održavanja. Poslije toga, ekstenzivni krov je dovoljno održavati dva puta godišnje, najbolje u rano proljeće i jesen.
2. Poluintenzivni tip
Ovaj tip zelenog krova ima rastinje srednje visine od 25-50cm, a dubina zemlje je oko 20cm, što dodaje teret od oko 250 kg/m2 na zgradu. On je kombinacija intenzivnog i ekstenzivnog tipa zelenog krova.
Održavanje je potrebno na svakih 6 mjeseci, a biljke koje se sade nisu teške za održavanje, i to su razne biljke iz porodice trske i sedumi srednjeg rasta.
3. Intenzivni tip
Oni pružaju mogućnost korišćenja kao i bilo koja zelena površina u prirodi. Na taj način se dobijaju krovni vrtovi. Pored toga što imaju široku mogućnost korišćenja, oni su znatno zahtjevniji, kako kod ugradnje, tako i kod održavanja.
Krov je pokriven većim žbunjem, drvećem i višim rastinjem od 50cm do 4 metra, sa dubinom zemlje od oko 50cm. Dodatni teret na zgradu je oko 400 kg/m2 i zahtijeva redovno održavanje. Potrebno je češće đubrenje i veća količina minerala za rast velikih biljaka. Veće biljke mogu da budu iščupane tokom oluja i jakih vjetrova, pa ih treba dodatno fizički osigurati u zemlji.
Ukoliko je vegetacioni sloj dovoljno dubok i osigurano je dovoljno vode i nutrijenata, uslovi za rast biljaka na krovu su jednako dobri kao i na zemlji. Planiranje intenzivnog zelenog krova, posebno izbor prikladnih biljaka, zahtijeva znanje stručnjaka. Travnjaci i nisko rastinje zahtjevaju bar 20cm supstrata. Uprkos velikom kapacitetu supstrata za zadržavanje vode, intenzivno bilje, a posebno travnjaci, moraju se redovno zalijevati tokom sušnih mjeseci. Kod vrtova na krovu, isto kao i kod bilo kog vrta na zemlji, postoji direktna povezanost između održavanja i stanja vegetacije. S obzirom na široki spektar mogućnosti intenzivne sadnje, preporučuje se utvrđivanje individualnog programa održavanja. Održavanje koje zahtjevaju intenzivni zeleni krovovi mnogo je veće nego kod ekstenzivnih zelenih krovova.
Na slici je prikazan primjer intenzivnog zelenog krova sa uputstvom za instalaciju istog na već završenu ili građevinu čija se gradnja planira. Jedan od glavnih preduslova jeste ravan krov. Ovakvim načinom grade se takozvani mali parkovi na komercijalnim zgradama širom svijeta.
Autor: Adela Kondić, gradjevinarstvo.rs