fbpx

UN će od jula početi s odobravanjem dozvola za rudarenje morskog dna

morsko dno ribe foto Jeremy Bishop unsplash

 Foto: Jeremy Bishop/Unsplash

Odluka UN-a o poduzimanju zahtjeva za dubokomorsko rudarstvo dolazi u trenutku kad ne postoji rudarski kodeks za podmorje. Nekoliko zemalja ustrajalo je na tome da za industrijsko podmorsko rudarstvo treba zahtijevati stroga pravila.

Međunarodna uprava za morsko dno(ISA) počeće u julu da prima prijave kompanija koje žele da kopaju dno okeana. Odluka je donijeta nakon što je tijelo UN provelo posljednje dvije nedjelje raspravljajući o standardima za novu i kontroverznu praksu.

Dubokomorsko rudarenje bi izvuklo kobalt, bakar, nikl i mangan iz stijena veličine krompira zvanih "polimetalni čvorovi" na dnu okeana na dubinama od 4 do 6 km (2,5 do 4 milje). Ima ih u izobilju u zoni Clarion-Clipperton (CCZ) u sjevernom Tihom okeanu između Havaja i Meksika. Ovi metali su ključni materijali za baterije.

Upravni savjet ISA formulisao je nacrt odluke u četvrtak, 30. marta,  nakon sastanka na Jamajci koji omogućava kompanijama da podnose zahtjeve za dozvole počevši od 9. jula, roka koji je pokrenut akcijama koje je ostrvska država Nauru preduzela 2021. godine, piše Rojters.

Osoblje ISA bi tada imalo tri radna dana da obavijesti savjet. Vijeće planira da se sastane praktično prije jula kako bi dalje raspravljalo o tome da li bi odobrenje takvih prijava moglo biti odloženo kada budu primljene, navodi se u dokumentu.

„Ovaj duboko neodgovoran ishod je propuštena prilika da se pošalje jasan signal da je era uništenja okeana završena“, rekla je Luiza Kason iz Grinpisa, koja se protivi toj praksi djelimično zbog zabrinutosti da bi mogla da naškodi kitovima i drugim divljim životinjama.

Metals Co (TMC.O), koji ima ugovor o snabdijevanju metalima Glencore Plc (GLEN.L), jedan je od najistaknutijih glasova koji se zalažu za ovu praksu.  Rukovodioci ove kompanije su u više navrata rekli da vjeruju da bi dubokomorsko rudarenje imalo manji uticaj od tradicionalnog rudarenja baterijskih metala na kopnu.

Kina je lider u istraživanju dubokog mora, ali Čile, Francuska, Palau i Fidži, između ostalih nacija, pozvali su na globalni moratorijum na ovu praksu, navodeći brige za životnu sredinu i nedostatak dovoljno naučnih podataka.

Nevladine organizacije i stručnjaci upozorili su na štetne posljedice dubokomorskog rudarstva.

Impuls