Šta je izazvalo kožnu bolest kod bjelorepih ajkula?
Morski biolozi istražuju misterioznu kožnu bolest koja pogađa bjelorepe grebenske ajkule u Maleziji, a raniji izveštaji ukazuju da je ova pojava uzrokovana porastom temperature mora.
Nazvani po prepoznatljivim bijelim vrhovima peraja, ova vrsta morskih pasa obično se danju odmara blizu grebena i atrakcija su za ronioce. Noću postaju aktivni u lovu na sitnu ribu i ostale morske životinje.
Tokom jednog od zarona podvodni fotograf je blizu ostrva Bornea snimio primjerak bjelorepe ajkule a na slikama koje je još u aprilu objavio na društvenim mrežama vide se neuobičajene mrlje i posjekotine u predijelu glave.
LOOK: A whitetip reef shark with white spots and lesions, said by marine biologists could be linked to rising sea temperatures, lies on the seabed off the coast of Sipadan Island, Malaysia. Photo by Jason Isley/Scubazoo via Reuters https://t.co/cLMeMNbb6L pic.twitter.com/phlXs1EQGJ
— Rappler (@rapplerdotcom) June 15, 2021
Nedugo nakon objave, ronioci su oko ostrva Sipadan napravili još fotografija, da bi stručnjaci sa državnih univerziteta i iz vladinih grupa za zaštitu flore i faune zaključili da je riječ o kožnoj bolesti.
Želeći da sazna šta je njen uzrok, tim je otkrio da je temperatura morske površine oko Sipadana u maju porasla na 29,5 stepeni Celzijusovih, što je za stepen više nego 1985. godine.
“Gotovo sigurno možemo povezati zagrijevanje površine okeana i pojavu kožne bolesti među morskim psima u vodama oko Sipadana”, rekao je Davies Austin Spiji, morski biolog iz neprofitne grupe za zaštitu koralnih grebena “Reef Guardian”.
Isključio je ljudski faktor, pojasnivši da je Sipadan zaštićeno morsko dobro u kome je ribolov strogo zabranjen, a u blizini nema ni naselja ni bilo kakvog industrijskog postrojenja.
Izveštaji o pojavi ove bolesti poklapaju se sa podacima o izbjeljivanju korala u tom području, smatra Mohamed Din, profesor na Veterinarskom fakultetu “Putra Malaysia” koji se bavi morskom florom i faunom.
Din dodaje da se ne može zanemariti činjenica da se u okeanima događaju razne promjene zbog porasta temperature, ali dodaje da treba obaviti potpunije naučne studije.
Članovi istraživačkog tima, u saradnji sa roniocima, u maju su pokušali, ali bezuspješno, da uhvate neke primjerke ovih ajkula da bi osigurali uzorke za testiranja. Ukoliko to uspiju da urade u julu, možda će moći da se otkrije patogeni uzrok rana.