Smanjenje zagađenja smanjilo bi broj srčanih udara i šlogova u Evropi
Foto: EPA
Naučni dokazi ukazuju da su ekološki rizici u velikoj mjeri odgovorni za kardiovaskularne bolesti koje su najčešći uzrok smrti u Evropi, navodi se u analizi Evropske agencije za životnu sredinu (EEA).
U analizi se ukazuje na vezu između stanja životne sredine i kardiovaskularnih bolesti i ističe da su rješavanje problema zagađenja, ekstremnih temeperatura i drugih ekoloških rizika akcije koje se isplate kako bi se smanjilo breme bolesti, uključujući srčane i moždane udare.
Analiza "Pobjeda kardiovaskularnih bolesti - uloga evropske životne sredine" pokazala je da smanjenje izlaganja zagađenju i ublažavanje i prilagođavanje klimatskim promjenama, kao i borba protiv energetskog siromaštva, mogu značajno da smanje teret kardiovaskularnih bolesti i smrtnih slučajeva kao njihove posljedice u Evropi.
Nedavne studije ukazuju da su, prema procjenama, za najmanje 18 odsto smrti od kardiovaskularnih bolesti u Evropi bili ključni ekološki faktori, uključujući zagađenje vazduha, ekstremne temperature, pasivno pušenje i olovo.
Navodi se i da je taj procenat vjerovatno veći, pošto u obzir nije uzeta izloženost na radnom mjestu - zagađenju bukom ili toksičnim hemikalijama pored olova. Potcjenjeni su i faktori poput zagađenja svjetlom tokom noći ili kombinovanim efektima izloženosti različitim hemikalijama.
EEA u analizi ističe da se ekološki rizici mogu spriječiti ali da građani kao pojedinci imaju samo ograničene mogućnosti da se zaštite. To ukazuje da su potrebni zakoni i njihova efikasna primjena da bi se smanjile posljedice zagađenja svih vrsta po zdravlje ljudi.
Beta