fbpx

Na snagu stupio novi zakon za borbu protiv globalnog krčenja i propadanja šuma

šume krčenje

Foto: Ilustracija

Juče je stupila na snagu pionirska Uredba EU o lancima snabdijevanja bez krčenja šuma, ključna komponenta borbe protiv klimatskih promjena i gubitka biodiverziteta.

Kao odraz želje evropskih građana da svojom potrošnjom više ne podstiču globalno krčenje šuma, na snagu je stupila pionirska Uredba EU-a o lancima snabdijevanja bez krčenja šuma, odnosno novi zakon za borbu protiv globalnog krčenja i propadanja šuma potaknutog proizvodnjom i potrošnjom u EU-u, saopštila je Europska komisija. Novim će se zakonom osigurati da skup ključnih dobara koja se izvoze ili stavljaju na tržište EU-a mora biti bez krčenja šuma te stoga više neće doprinositi krčenju i propadanju šuma u EU-u i drugdje u svijetu.

Kompanije će morati da potvrde da je proizvod proizveden na zemljištu koje nije bilo podložno krčenju ili degradaciji šuma, uključujući primarne šume, nakon 31. decembra 2020. Iako nijedno zemljište ili roba neće biti zabranjeni, sve relevantne kompanije će morati da sprovode stroge due diligence ako izvoze ili stavljaju na tržište EU palmino ulje, stoku, soju, kafu, kakao, drvo i gumu i proizvode od njih kao što su govedina, namještaj ili čokolada navedeni u Aneksu Uredbe nakon stupanja na snagu nove pravila u roku od 18 mjeseci. Lista obuhvaćenih proizvoda će se redovno pregledavati i ažurirati, uzimajući u obzir nove podatke kao što su promjene u obrascima krčenja šuma.

Kompanije će takođe morati da provjere da li su ovi proizvodi u skladu sa relevantnim zakonima zemlje proizvodnje, između ostalog o ljudskim pravima, i da li se poštuju prava pogođenih autohtonih naroda.

Pošto je EU velika privreda i potrošač pokrivenih roba i proizvoda, ovaj korak, zajedno sa mjerama preduzetim u mnogim zemljama proizvođačima, pomoći će da se zaustavi značajan dio globalnog krčenja šuma i degradacije šuma, čime se smanjuju emisije gasova staklene bašte i gubitak biodiverziteta. Nova pravila takođe pomažu u obezbjeđivanju sredstava za život miliona ljudi, uključujući autohtone narode i lokalne zajednice širom svijeta, koji se u velikoj mjeri oslanjaju na šumske ekosisteme.

Jačanje saradnje sa zemljama proizvođačima i potrošačima

Uredba će se podjednako odnositi na proizvode iz EU i van nje. Proizvođači će morati da se uključe u održive proizvodne prakse i poboljšaju transparentnost lanca snabdijevanja. S obzirom da potražnja za proizvodima bez krčenja šuma raste na globalnom nivou, nova pravila predstavljaju poslovnu priliku za poboljšanje trgovine proizvodima bez krčenja šuma i za podsticanje mogućnosti za održive aktere širom svijeta.

EU jača saradnju sa partnerskim zemljama, potrošačima i zemljama proizvođačima kako bi zajedno radili na postizanju zajedničkih ciljeva, kako je dogovoreno u okviru Ciljeva održivog razvoja, Pariskog sporazuma i Globalnog okvira za biodiverzitet, i kako bi podstakla nastavak održive trgovine između partnera. EU takođe prepoznaje značajan napredak koji su mnoge partnerske zemlje ostvarile tokom protekle decenije u smanjenju krčenja šuma i uzima u obzir mjere preduzete za poboljšanje transparentnosti u lancu snabdijevanja. EU je spremna da radi sa zemljama proizvođačima kako bi osigurala inkluzivan prelazak na legalne lance snabdijevanja bez krčenja šuma.

Unija takođe već radi sa velikim zemljama potrošačima, kao što su SAD i Kina, na udruživanju napora i uspostavljanju sličnih mjera za uklanjanje krčenja šuma iz njihovih lanaca snabdijevanja.

ekovjesnik.hr