fbpx

Ekolozi u misiji zaštite Gornje Neretve: 300 čuda prirode ili 7 malih elektrana

Ekolozi u misiji zaštite Gornje Neretve: 300 čuda prirode ili 7 malih elektrana

Foto: Siniša Pašalić/Ringier

Sa obronaka Zelengore pogled puca nadaleko, kroz beskrajno zelenilo livada i šuma. A negdje u dubini tih šuma buče izvori i slapovi ledene bistre vode. Tu se rađa Neretva. Tu je stanuje prirodno blago, koje se ne može nikakvim novcem platiti i nikakvim čudima tehnologije nadomjestiti, ako se uništi.

Piše: Milkica Milojević

Neretva, kažu, nije samo rijeka, ona je mnogo više od toga. Ona je žila kucavica cijelog krajolika i izvor života za bića u njemu obitavaju.

Voda, po kojoj se praćakaju ribe i rakovi, kakvih nigdje drugdje na svijetu nema, pa vazduh, koji je, jutrom, i usred ljeta prohladan, bistar i oštar kao staklo, pa sva sila šarenih leptirova i biljki kojima ime ne znamo, ali su ljekovite. I divokoze koje ponosno hode planinskim vrhovima.

Pošto savremeni svijet najbolje razumije jezik brojki, recimo i to da su biolozi ustanovili da na području Gornje Neretve obitava 2.000 biljnih i životinjskih vrsta. Lokalci bi rekli, da to nije sve: ima u ovom kraju još 300 čuda, vidljivih samo onima koji vole i poštuju prirodu.

gornji tok neretve jedna od pritoka rijecica krupac 01 foto s pasalic scaled

Foto: Siniša Pašalić/Ringier

Sve se to rasprostrlo na vrletnom, gotovo zaboravljenom području u Republici Srpskoj, između opština Kalinovik i Gacko. Centar ovog područja je mjesto Ulog, nekad sjedište opštine, danas gotovo pusta bivša varoš u kojoj stalno živi, slovom i brojem, 11 mještana. U okolnim selima, gdje su nekad bile područne škole pune dječje graje, stanovnika je još manje.

Nekad, dok je ovo bilo bespuće, ljudi su odlazili, masovno. Danas se do Uloga, rodnog mjesta čarobne Neretve, može se stići iz 3 pravca: iz Nevesinja, preko Morina, makadamom, pa iz Gacka, preko Čemerna, isto makadamom. Iz Kalinovika, što je najčešći izlaz u svijet, stiže se oronulim asfaltom, koji prelazi u – makadam.

Prašnjavim makadamskim putevima, prosječenim kroz bujne šume i prostrane pašnjake sve češće dolaze turisti –  avanturisti iz dalekih evropskih zemalja. Oni što više vole da cvrkut ptica i šum rijeke, nego luksuzne rizorte.

Ali, dolaze tim makadamom i oni drugi: što izvlače šumu, ubijaju divokoze i mjerkaju Neretvu i njene pritoke, da na njima sagarade male hidrocentrale, koje prirodi i lokalnom stanovništvu mogu nanijeti veliku, nenadoknadivu štetu.

Milka Zirojevic gornji tok Neretve foto sinisa pasalic ringier 872x610

Foto: Siniša Pašalić/Ringier

Milka Zirojević, Banjalučanka udata za ovdašnjeg geometra Mirka, profesorica, dama u ozbiljnim godinama, još od 2009. sa svojim suprugom, stalno ili povremeno, živi u planinskom selu Dubrava iznad Uloga.

Do njihove 100 godina stare, ali obnovljene i sređene kamene kuće, zimi je teško doći.

Uništili su nam put, izvlačeći šumu, a nekad sam ja ovdje dolazila sama, „pežoom“, sve vozeći u trećoj brzini, i ljeti i zimi. Sad, čujem hoće i elektrane da grade, da nam razrove kraj, unište i vodu i vazduh i zemlju – veli Milka.