Čovječanstvo rizikuje katastrofalno globalno zagrijavanje ako se fokusira samo na dekarbonizaciju na račun obnove prirodnog svijeta, rekla je kolumbijska ministarka životne sredine Suzana Muhamad uoči ključnog svjetskog samita o prirodi kasnije ove godine, piše Gardijan.
Suzana Muhamad, koja će biti predsjednica samita UN o biodiverzitetu COP16 u Kaliju u oktobru, rekla je da bi jedinstven fokus na smanjenje emisija ugljenika uz neuspjeh u obnavljanju i zaštiti prirodnih ekosistema bio „opasan za čovječanstvo“ i rizikovao kolaps društva.
Dok je izlagala svoju viziju sastanka tokom brifinga za štampu u Montrealu, Kanada, Muhamad je rekla da će glavni fokus biti podizanje političke svijesti za svijet prirode kako bi čovječanstvo držalo u sigurnim planetarnim granicama.
„Postoji dvostruki pokret koji čovječanstvo mora napraviti. Prvi je dekarbonizacija i pravedna energetska tranzicija. Druga strana medalje je obnoviti prirodu i dozvoliti prirodi da ponovo preuzme svoju moć nad planetom Zemljom kako bismo zaista mogli da stabilizujemo klimu“, rekla je Muhamad.
„Klima ima mnogo više svijesti i političkih ulaganja, ali mi ne vidimo drugu stranu medalje i to je opasno. To je opasno za čovječanstvo. Jedna od glavnih svrha Cop16 u Kaliju je da se biodiverzitet i globalni okvir biodiverziteta učini politički relevantnim kao i klimatski program“, dodala je ona.
Potrebno je više pažnje posvetiti biodiverzitetu
Dok je obnavljanje prirode podiglo globalnu političku agendu, sa sporazumom UN iz 2022. gdje je planirano da se zaustavi gubitak biodiverziteta do kraja decenije, samiti o prirodi koji se održavaju svake dvije godine ne uživaju istu pažnju vlada i svijeta, kao sastanci o klimi kojima svake godine prisustvuju desetine hiljada delegata.
Potrebno je više pažnje posvetiti biodiverzitetu
Uoči razgovora, Muhamad je pozvala vlade sa globalnog sjevera da ispune svoje obaveze za povećanje finansiranja za obnovu prirode, dodajući da će se COP16 fokusirati na to kako da se mobilišu alternativni izvori finansiranja iz privatnog sektora.
Suzana Muhamad je pozvala zemlje da povećaju povjerenje u konferenciju i zapravo ulože svoj novac u globalni fond za biodiverzitet koji smo odobrili u Montrealu na COP15 2022.
Kolumbijska vlada je bila vodeći glas za akciju na međunarodnim samitima o zaštiti životne sredine poslednjih godina pod predsjedništvom prvog ljevičarskog lidera u zemlji Gustava Petra, i postala je prvi veliki proizvođač fosilnih goriva koji se pridružio savezu nacija koje pozivaju na sporazum o neširenju fosilnih goriva na klimatskom samitu COP28 u Dubaiju prošle godine.
Energijabalkana.net