fbpx

Ambicije Kine u proizvodnji električnih automobila alarmirale Evropu

Kina je pojačala pritisak na proizvođače da ubrzaju razvoj električnih automobila i smanje proizvodnju vozila na fosilno gorivo i predvidela da u 2019. najmanje 10% proizvodnje treba da budu "vozila na novu energiju", što su evropski proizvođači automobila shvatili kao "zvono za uzbunu". To je najnovija mera vlade koja želi da Kinu učini liderom u tehnologiji električnih automobila, jer ta vozila vidi kao način da se smanji ogromna zagađenost u gradovima, ali i da se napravi uspešna industrija.

6teslauto pix

Svaka kineska kompanija će morati da napravi najmanje 10% električnih automobila od ukupnog broja proizvedenih vozila, dok je po ranijem predlogu ta norma bila 8%.

Prema propisima koje je objavilo ministarstvo industrije i informacione tehologije, minimalna kvota 2020. godine biće povećana na 12%.

Oni koji ne ispune kvote, plaćaće taksu od koje će se finsirati oni koji u tome uspeju.

Predstavljanje novih električnih automobila pomereno je sa 2018. na 2019. godinu, posle upozorenja da bi samo nekoliko proizvođača moglo tako rano da napravi dovoljno vozila za tržište.

Kina je postala najveće tržište električnih vozila. Prodaja električnih i hibridnih automobila je porasla 50% od 2015, na 336.000 vozila, odnosno 40% svetske potražnje. U SAD je prodato 159.620 električnih automobila.

Vlasti su pomagale razvoj električnih automobila, kao i njihovim kupcima, ulaganjem u istraživanja i davanjem subvencija, a novim sistemom kvota finansijski teret će biti prebačen na autoindustriju.

Pošto je Kina najveće tržište po broju prodatih automobila, svetski proizvođači, uključujući Dženeral motors, Folksvagen i Nisan, najavili su ili razmatraju zajedničke poslove s kineskim partnerima u razvoju i proizvodnji električnih automobila.

Kineski proizvođač automobila BYD Auto je najveći proizvođač električnih vozila na svetu, a svoje proizvode, pored Kine, prodaje u SAD, Evropi i Latinskoj Americi.

Alarm za Evropu

"Objava Kine menja stvar u dekarbonizaciji transporta i predstavlja alarm za buđenje Evropske unije kako ne bi zaostala u 'čišćenju' svog auto-parka", ističe se u saopštenju nevladine organizacije Transport i prirodna sredina (T&E).

Džulija Hildermajer (Julia Hildermeier), koja u T&E zadužena za čista vozila i e-mobilnost, rekla je da je evropska automobilska industrija preterano zvisna od dizela i da se presporo menja.

"Opsesija evropskih proizvođača dizelom znači da se oni sada bore da se usklade sa kineskim pravilima. Ako Evropa želi da ostane snažna, konkurentna autoindustrija, moramo da obezbedimo investicije i proizvodnju 'plug-in' kola u Evropi a ne samo u Aziji. Zato je evropski cilj za prodaju vozila sa nultom emisijom ključan", ocenila je ona.

Kako je istakla Hildermajer, odluka Kine "jasan je znak da su vozila sa nultom emisijom budućnost", preneo je EURACTIV.com.

Generalni sekretar Evropskog udruženja proizvođača automobila (ACEA) Erik Jonaert (Jonnaert) rekao je da evropska autoindustrija ne poriče problem ali da se stvari ne mogu promeniti preko noći.

On je rekao i da evropska industrija strahuje od "nelojalne konkurencije nekih kineskih igrača na evropskom tržištu. Oni su dobro subvencionisani i mogu da dođu na evropsko tržište sa jevtinijim proizvodima".

Ipak, kako je istakao prvi čovek ACEA, iako Kina brzo napreduje, "Evropa nastavlja da predvodi kada je reč o tehnologiji. To dokazuju patenti".

"Uvereni smo da će, uz svu ekspertizu i 'nou-hau' koji već imamo, našoj industriji ići izuzetno dobro i da ćemo videti kako se naši modeli kupuju u SAD i Kini", zaključio je Jonaert.

Izvor: Beta, EURACTIV.rs