fbpx

Vid i osjetilo mirisa povezani u mozgu: Psi mogu “vidjeti” njuškom

Vid i osjetilo mirisa povezani u mozgu: Psi mogu “vidjeti” njuškom

Foto: Ayla Verschueren/ Unsplash

Psi su poznati po svojoj sposobnosti prepoznavanja i praćenja predmeta po mirisu. Sada je otkriveno da taj talent pojačavaju posebnim moždanim strukturama koje ga povezuju s načinom na koji vide.

Posebne moždane strukture

Studija objavljena ovog mjeseca u Journal of Neuroscience otkrila je da su vid i osjetilo mirisa povezani u mozgu pasa, što još nije pronađeno ni u jednoj drugoj vrsti, prenosi N1.

“Najzanimljivija stvar u ovom istraživanju su veze od nosa do okcipitalnog režnja, u kojem se nalazi vizualni korteks”, rekla je veterinarska neurologinja Philippa Johnson.

“Psi su poznati po svojoj sposobnosti prepoznavanja i praćenja predmeta po mirisu. Sada je otkriveno da taj talent pojačavaju posebnim moždanim strukturama koje ga povezuju s načinom na koji vide”, dodaje izvanredna profesorica na Fakultetu veterinarske medicine Sveučilišta Cornell i viša autorica studije.

Ona i njezini kolege proučavali su MRI snimke mozga 23 psa koji su pokazali neurološke veze između olfaktornog bulbusa, gdje se prepoznaju mirisi, i njihovog okcipitalnog režnja, gdje se obrađuje vid.

Ljudi, koji se uglavnom oslanjaju na vid, nemaju takve veze u svom mozgu, iako je moguće da nešto slično postoji i kod drugih životinja koje uvelike ovise o mirisu, rekao je Johnson.

Otkriće sugerira da su miris i vid kod pasa na neki način integrirani, iako nije poznato kako psi doživljavaju ta dva osjetila koja funkcioniraju zajedno, prenosi NBC.

Integriraju miris u tumačenje okoline

“Miris doprinosi vidnom korteksu pasa, ali nam je teško znati kakvo je iskustvo psa”, rekao je Johnson.

“Ali mislim da mogu upotrijebiti miris da otkriju gdje se stvari nalaze.”

Objasnila je da kada ljudi uđu u prostoriju, prvenstveno koriste svoje osjetilo vida kako bi utvrdili tko je tamo ili kako je namještaj postavljen. No čini se da psi integriraju miris u svoje tumačenje okoline i kako se u njoj orijentiraju, rekla je.

To potvrđuje ponašanje pasa koji su izgubili vid, ali se ne čini da na njih previše utječe činjenica da su oslijepili.

“Jedan od oftalmologa u ovdašnjoj bolnici rekao je da redovito ima vlasnike koji dovode svoje pse, a kad im testira vid, potpuno su slijepi – ali vlasnici mu doslovno neće vjerovati”, rekla je.

“Slijepi psi ponašaju se potpuno normalno. Mogu se igrati dohvaćanja. Mogu se orijentirati oko svoje okoline i ne sudaraju se s predmetima.”

Johnson i njezini kolege planiraju više studija za ispitivanje mozgova drugih životinja, poput mačaka i konja, koji uvelike ovise o mirisu.

“Glava konja je pretežno nosni organ, ali oni koriste miris na drugačiji način od pasa, jer su oni lovine i koriste ga da bi se upozorili”, rekla je. “Bit će zanimljivo vidjeti kako se njihovi nosni sustavi integriraju u njihov mozak.”

Poznato je da je osjetilo mirisa kod pasa puno osjetljivije nego kod ljudi: olfaktorni bulbus u psećem mozgu je oko 30 puta veći nego u ljudskom mozgu. Psi imaju do milijardu receptora za miris u nosu, u usporedbi sa samo 5 milijuna receptora za miris kod ljudi, rekao je Johnson.