fbpx

Natron: Jezero koje pretvara svaki živi organizam u kamen

Jezero natron

Svi znamo za čudovišnu ženu Meduzu iz grčke mitologije, čiji bi smrtonosni pogled pretvorio ljude u kamen. To je legenda, ali čudo prirode u Africi danas čini upravo to. U sjevernoj Tanzaniji, jedinstveno jezero pretvara divlje životinje u kamen. 

Naš planet, iako lijep, također sadrži neka opasna mjesta koja ne dopuštaju da u njima živi ili raste bilo koji život. Ova ekstremna mjesta udaljena su i uglavnom nepoznata iz dobrih razloga, a oni koji slučajno naiđu na njih bez znanja možda neće doživjeti sutra.

Jedno takvo tajanstveno i neumoljivo mjesto nalazi se na sjeveru Tanzanije, blizu granice s Kenijom u Arici. Između planina Kilimandžaro nalazi se jezero koje može pretvoriti bilo koji živi organizam u kamen. Ime jezera je Natron.

natron jezero

Znanstveno objašnjenje

Prilikom isparavanja vode iz ovog slanog jezera talože se velike količine soli i ostalih minerala, zbog čega jezero ima jako visoku alkalnost. Možda ćete pomisliti da je to isti slučaj kao i u Mrtvom moru, na čijoj površini možete bezbrižno plutati, no u ovom slučaju nije tako.

Kad su se istraživači odvažili izmjeriti pH-vrijednost, odnosno razinu kiselosti ili alkalnosti vode, ostali su zaprepašteni. Rezultati su se mogli usporediti s pH-vrijednostima amonijaka, stoga već možete pretpostaviti da voda nije za kupanje, ali ni za piće jer se radi o pH-vrijednosti od 10,5. Usporedbe radi, voda koju pijemo ima pH-vrijednost u rasponu od 7,3 do 7,5.

Ime jezeru dalo je 1990 -ih prva skupina znanstvenika koja ga je analizirala. Natron je zapravo znanstveni naziv za prirodnu mješavinu natrijevog karobonata dekahidrata i oko 17% natrijevog bikarbonata te manjih količina natrijevog klorida i natrijevog sulfata.

natron 12

Za stvaranje visoko koncentrirane vode ovog jezera trebalo je stotine, ako ne i tisuće godina. Budući da se ne izlijeva ni u jednu rijeku ili ocean, asimiliralo je svu kiselinu iz kiše, iako to kratkoročno ne predstavlja nikakvu štetu.

Drugi faktor za stvaranje visoko koncentrirane vode je obližnji aktivni vulkan po imenu Ol Doinyo Lengai koji joj omogućuje zagrijavanje kako bi se stvorila kemijska reakcija koja okamenjuje organizme. Također, lava koju izbacuje vulkan vrlo je bogata natrijevim karbonatom.

Jedna vrsta koja je imuna

Ono što je još zanimljivo u vezi jezera, osim njegove crvene boje, je misterija koju znanstvenici još uvijek ne mogu razumjeti. Pomnijom analizom jezera uočena je određena vrsta riba. Alcolapia alcalica je vrsta ribe otkrivena u jezeru Natron i nekako može preživjeti u tako visoko koncentriranoj vodi.

riba natron j

Bilo je pokusa u kojima su znanstvenici pokušavali staviti druge vrste riba u tako visoko koncentriranu vodu, a prema očekivanjima su uginule u nekoliko minuta. Znanstvenici su još uvijek zbunjeni skrivenom autonomijom ove ribe koja joj omogućuje da živi na tako ekstremnom staništu.

natron j1

Ostavljajući po strani oštro okruženje, kao i moguće rizike od smrti, jezero Natron izgleda apsolutno nevjerojatno jer ima prepoznatljivu crvenu boju koja je jedinstvena u svijetu.

Izvor: Zona Zanimljivosti