Kompanija "Matel" predstavila je novu Barbiku, za koju proizvođač igračaka kaže da je napravljena od reciklirane plastike, kao dio svoje serije posvećene ženama koje nadahnjuju, hvaleći Gudaline revolucionarne studije o šimpanzama i naporima za njihovo očuvanje.
Odjevena u kaki košulju i kratke pantalone, sa bilježnicom u rukama, Gudalina lutka ima dvogled oko vrata i Dejvida "Sivobradog" pokraj sebe, repliku prve šimpanze koja se približila primatološkinji, dok je sprovodila svoje istraživanje u Nacionalnom parku Gombe, u današnjoj Tanzaniji u istočnoj Africi.
"Željela sam da lutka bude po mom liku čak i prije nego što se ideja pojavila. Gledala sam male djevojčice kako se igraju sa Barbikama i svakako u početku, sve su bile vrlo 'djevojačke' i mislila sam da je malim djevojčicama potreban neki izbor", rekla je Gudal za Rojters. "Matel je promijenio svoju ponudu lutaka i ima svakakvih - astronauta, doktora i sličnih stvari. Toliko djece uči o meni u školi. Biće oduševljena što imaju Barbiku".
Gudal (88) je započela svoje istraživanje u istočnoj Africi 1960. godine, promatrajući kako šimpanze izrađuju alate, love i jedu meso i pokazuju saosjećanje, među ostalim osobinama.
"Kada sam stigla u Gombe, bilo je predivno, moj san se ostvario. Ali, četiri mjeseca su šimpanze bježale od mene pa, iako je šuma bila predivna, nisam mogla da uživam u njoj sve dok Dejvid 'Sivobradi' nije savladao strah i pomogao ostalima da takođe savladaju strah", rekla je.
"Matel" je rekao da će se takođe udružiti sa Institutom "Džejn Gudal" i njenim pokretom za mlade "Roots & Shoots", kako bi pomogao u edukaciji djece o njihovom uticaju na životnu sredinu.
"Vidim nas na ulazu u vrlo dugačak, vrlo mračan tunel sa malom svjetlucavom zvijezdom na kraju i nije dobro sjediti na ulazu u tunel i govoriti 'Oh, nadam se da će ta zvijezda doći ka nama'. Nada je u djelovanju. Zaobilazimo sve te prepreke između nas i zvijezde, a to su klimatske promjene, gubitak bioraznolikosti, siromaštvo, neodrživi stilovi života, zagađenje i drugo. I dok idemo tunelom, dopiremo do drugih, jer postoje ljudi koji rade na svakom od tih problema, ali tako često rade izdvojeno od ostalih", rekla je Gudal.
Hina