Prema antropologinji Helen Fisher, ljudi su rođeni da vole. Ovaj intenzivan i složen osećaj je i izvor našeg postojanja. Naša kreativnost i mnoge brige zavise od ljubavi. Poznavanje evolucije ljubavi u vezi omogućiće nam da produbimo i samu svoju suštinu.
Ako bismo odmah rekli da je "ljubav sve", mnogi bi mogli biti skeptični. Cinični smo prema ovoj ideji. Sa biološke i antropološke tačke gledišta, ova senzacija, ovaj vitalni i revolucionarni impuls omogućili su nam da se utvrdimo kao vrsta.
Ljubav nam nudi potreban prostor za smanjenje anksioznosti i stresa. Gasi strahove. Budi našu kreativnu stranu.
"Strast se najbrže razvija i najbrže nestaje. Intimnost se razvija sporije, a posvećenost još postepenije."
~Robert Sternberg
Gerald Huther, neurobiolog i profesor neurobiologije na Univerzitetu Gotinga u Njemačkoj, nudi nam zanimljivu preformulisanje evolucije čovjeka.
Za Geralda Huther-a, kao i za antropologinju Helen Fisher, ništa nije važnije od razumevanja evolucije ljubavi u paru. Kada bismo razumeli karakteristike svake faze, bili bismo spremniji za uspone i padove koji mogu nastati u bilo kom trenutku. Da vidimo neke od njih.
Zaljubljenost
Prva faza, ona najprijatnija. Eksplozivan koktel dopamina, serotonina, oksitocina i adrenalina. U ovoj fazi je sve posebno intenzivno. Emocije su nekontrolisane i za naš mozak ništa nije značajnije od voljene osobe.
Baš kao što nas podseća poznati psiholog John Gottman, u svojoj knjizi "Principa Amoris: Nova nauka o ljubavi", ova početna faza zaljubljivanja definiše takozvanu zaljubljenost. Pod zaljubljenošću podrazumevamo stanje apsolutne milosti u kojem je pojedinac preplavljen euforijom i nadom.
Romantična ljubav ili veza
Poslije ove ljubavi na prvi pogled koja nas je izbacila talasom hormona punih strasti i privlačnosti, dolazimo do druge faze. Evolucija ljubavi u paru dostiže novu fazu: sumnje. Da li veza znači isto za oboje? Hoće li ostati sa mnom u svako doba? Mogu li se osloniti na ovu osobu?
Ova pitanja nas vode u novu fazu: romantična ljubav. Strast ostaje, ali sa njom se javljaju i strahovi i brige. Međutim, najviše od svega obuzima nas želja da budemo povezani sa voljenom osobom. To je jedna od najlepših faza u vezi. Preduzimaju se autentična putovanja na kojima opsednutost zaljubljenošću ustupa mesto osećaju autentičnog poverenja.
Češće se javljaju drugi problemi tokom faze romantične ljubavi. Želimo da ojačamo svoju vezu i zbog toga smo dužni da se bolje upoznamo, pregovaramo i rešavamo nesuglasice. Moramo biti onaj par plesača u kojem obojica moraju da kontrolišu sopstvene korake bez povlačenja drugog, u kojem empatija, uzajamnost, briga i tolerancija moraju zasjati. Ako ove korake izvodimo efikasno i inteligentno, stvorićemo zrelost za korake koji slede.
Zrela ljubav
Nemamo preciznu procenu trajanja romantične ljubavi. Postoje oni koji tvrde u prosjeku 4 ili 5 godina.
John Gottman naglašava važnost rada na konsolidaciji zrele ljubavi. Radi se o sposobnosti da se izgradi čvrsta posvećenost. Moramo cijeniti partnera ponašajući se nježno i naklono. Na ovaj način naša veza biće brižna i razumevajuća emocionalna veza koja oboje obogaćuje podjednako.
Razvoj ljubavi unutar para ne zavisi od vremena. Način na koji razne faze ljubavi ulaze u naš život nije automatski. Ljubav i njene promene nisu regulisane. Postizanje stabilnosti i ove lojalne sreće, koja kompromituje i obogaćuje, zahtjeva malo rada.
To je složeno putovanje, bez sumnje, ali ljubav je avantura zbog koje vrijedi živjeti.
Prevod teksta:https://lamenteemeravigliosa.it/evoluzione-dellamore-coppia/
Prevod i obrada Ana Muratović - bebamur.com