fbpx

Žene su ipak bile nekako uključene u pravljenje srednjovjekovnih rukopisa

f lapis b 20190111

Otkriće jednog poludragog kamena na zubima tisuću godina starog ženskog kostura pokazuje nešto što dosad nismo znali. Žene su, naime, bile puno uključenije u izradu srednjovjekovnih rukopisa nego što se donedavno mislilo.

Tragovi lapisa lazulija otkriveni su na zubnim naslagama žene pokopane između 1000. i 1200. godine, tvrdi studija njemačkog Instituta Max Planck i britanskog sveučilišta u Yorku. Taj se poludragi kamen u srednjem vijeku koristio kao plavi pigment za slikanje.

Tajna tragova na kosturu

Kostur koji je dosad čuvao tajnu srednjovjekovnih rukopisa je iskopan na groblju povezanom sa samostanom u njemačkom Dalheimu.

Znanstvenici tvrde da taj nalaz proturječi uvriježenom mišljenju kako žene u srednjem vijeku nisu imale skoro nikakvu ulogu u kreiranju literature. To se tada uglavnom odvijalo u religijskim institucijama.

Povjesničarka Christina Warinner s Max Planck instituta tvrdi kako ovo otkriće, kao nijedno dosad, pokazuje da su žene u to doba bile obrazovanije i pismenije nego što smo to znali.

“Uzbuđena sam što ova studija pokazuje da pomoću arheologije možemo razotkriti neke izgubljene informacije o ulozi žena u povijesti”, rekla je Warinner.

Slikarica

Znanstvenici koji su proučili kostur su zaključili da je žena bila slikarica, koja je vjerojatno često lickala vrh kista dok je slikala. U trenutku smrti joj je bilo između 45 i 60 godina.

Smatra se kako je bila dio skupine od 14 žena koje su živjele u samostanu. Vjerojatno su bile pripadnice bogatije i obrazovanije klase.

“Ovdje imamo izravan dokaz kako je ta žena slikala. I to koristeći se vrlo rijetkim i skupim pigmentom”, pojasnila je Warinner.

“To me navodi na pitanja koliko bismo još umjetnica mogli pronaći po grobljima samo kad bismo ih potražili”, zaključila je.


Izvor: geek.hr