Šta negativno utječe na inteligenciju u razvoju?
Djeca koja piju vodu s visokom koncentracijom mangana pokazuju niži stepen inteligencije nego prosječna djeca koja nisu izložena ovom metalu.
Na osnovu studije koja je obuhvatila više od 350 djece koja su se snabdijevala pijaćom vodom iz bunara u Provinciji Quebec u Kanadi, naučnici su pronašli povezanost između nivoa managana u vodi i koeficijenta inteligencije. Vodeći istraživač u ovoj studiji, Maurice Bouchard sa Univerziteta u Montrealu, izjavila je da su na osnovu studije ustanovili da je koeficijent inteligencije djece koja su bila izložena visokoj koncentraciji mangana u poređenju sa djecom koja nisu bila izložena tome bio za šest poena niži, što predstavlja vrlo značajnu razliku.
Ispitivano je 362 djece starosti od 6 do 13 godina koja su testirana u pogledu opštih spoznajnih sposobnosti, sposobnosti izražavanja i sposobnosti zapažanja. Navedene zaključke istraživači su mogli da izvedu davanjem upitnika o vrsti pijaće vode koju su djeca koristila, načinu ishrane i vrsti hrane koju su unosila.
Mangan se smatra osnovnim sastojkom u ishrani i nalazi se u povrću, voću i žitaricama. Međutim, ukoliko se unosi u velikim količinama, predstavlja snažan neurotoksin. Izlaganje visokim koncentracijama mangana kroz posao koji se obavlja ili kroz okruženje – dovodi do neuroloških promjena i kod djece i kod odraslih. Smatra se da mangan negativno utiče na dopamin i serotonin, neurotransmitere koji su vrlo važni za spoznajni proces.
(Studomat.ba)