Ruski dosezi u obnovljivim izvorima energije
Vjerojatno najznačajnije ime na polju alternativnih izvora energije u Rusiji je ono dr. Valentina Nikolajeviča Parmona (Валенти́н Никола́евич Пармóн) koji je i član Ruske akademije znanosti.
Njegovi istraživački interesi uključuju kemijsku kinetiku, fotokatalizu, katalitičku konverziju fosilnih goriva, kemijsku pohranu obnovljive energije i konverziju biomase u gorivo.
Vodio je istraživanje komercijalno uspješnim novim katalitični procesima za proizvodnju goriva komplementaran Euro 4 i Euro 5 standardima. Također je vodio stvaranje eksperimentalnog sistema za kemijsku pohranu solarne energije s efektivnošću od 43%.
Dr. Parmon je Sibir pretvorio u rusko središte za razvoj obnovljive energije. Pod njegovim vodstvom su napravljena istraživanja za pridobivanje goriva iz biomase, kao što su drvo i rižina ljuska te razvoj katalitičnih reaktora za konverziju sunčeve energije u kemijsku.
Osim toga je dr. Parmon razvilo i uveo novu tehnologiju za proizvodnju čišćeg motornog goriva, kao što je dizelsko gorivo po standardima Euro 4 i Euro 5 .
Danas je u Rusiji skoro 10% visoko oktanskog goriva proizvedenog koje je razvio institut od vodstvom dr Parmona.
Dr Parmon je 1972. godine diplomirao na Moskovskom Institutu za fiziku i tehnologiju (Московский Физико-Технический институт), poznatijem kao PhysTech (Физтех).
Svoja je istraživanja nastavio na Semenovom kemijsko-fizikalnom institutu ( Институт химической физики им. Н. Н. Семёнова, Москва, учреждение Российской академии наук) koji je dio Ruske akademije znanosti.
Od 1977. prelazi na Boreskov institut za katalize u Novosibirsku, gdje je između 1995. i 2015. godine bio direktor.
Kemiju je doktorirao 1985, a od 1989. ima status profesora. Član ruske akademije znanosti je od 1997
Globalnu nagradu za energetiku 2016. dobio je zbog svojeg rada na razvoju obnovljivih izvora energije i za poboljšavanje postupaka rafiniranja nafte, i to u konkurenciji od 140 znanstvenika iz 27 država.
Predsjedatelj međunarodnog odbora Globalne nagrade za energetiku je britanski znanstvenik i nobelovac John Allam.