fbpx

Psi mogu prepoznati nadolazeću hipoglikemiju kod svojih vlasnika

sunset 743429 960 720

Uzbudljivi rezultati nove studije pokazuju kako je čak 83% pasa nanjušilo pad razine šećera u krvi svojih vlasnika.

Psi i medicina

Još se od šesnaestog stoljeća psi koriste kao vodiči za slijepe osobe, a sad njihova uloga u medicini postaje sve važnija i veća. Psi se danas dresiraju da nanjuše karcinome, dijabetes tipa I, opasne alergije na orašaste plodove i Adisonovu bolest. Uskoro će se popisu pridružiti Parkinsonova bolest, kao i malarija.

Prijašnje studije su bile utvrdile kako psi koji se koriste za detekciju određenih medicinskih stanja svakako obećavaju, ali još nikad nije bilo posve sigurnog dokaza. Nakon završetka ove opsežne britanske studije o korištenju sposobnosti pasa u medicinske svrhe – to se promijenilo. Barem kad se radi o dijabetesu tipa I.

Hipoglikemija

Studiju je provelo Sveučilište Bristol Veterinary School u trajanju od 12 tjedana. Psi su bili izdresirani da prepoznaju kad je razina šećera njihovih vlasnika previsoka, odnosno preniska.

Analizom slučajeva u kojima su vlasnici pasa imali epizode hipoglikemije ili hiperglikemije, primijećeni su zanimljivi rezultati. U 83% slučajeva hipoglikemije psi su alarmirali vlasnike, dok je kod hiperglikemije to bilo u 67% slučajeva. Radilo se o ukupno 4 tisuće hipo- i hiperglikemijskih epizoda.

Psi su upozoravali vlasnike na nadolazeću opasnost tako da su ih gurali njuškom ili su stavljali šape na njihova koljena.

“Već sad znamo da se kvaliteta života pacijenata bitno povećava uz psa za detekciju njihovog medicinskog stanja”, rekla je autorica studije, liječnica Nicola Rooney. “Ovi psi imaju ogroman potencijal za smanjenje zdravstvenog rizika pa čak i spašavanje života”.

Izvor: znanost.hr