fbpx

Zašto vlast žuri sa usvajanjem Budžeta?

Zeljka Cvijanovic BN

Narodna skupština Srpske danas će razmatrati rebalans budžeta RS za ovu godinu, a na posebnoj sjednici 1. novembra trebalo bi da usvoji budžet i ekonomsku politiku za 2023.

Zbog čega Milorad Dodik, ako je pobjednik izbora na svim nivoima, žuri s tim, umjesto da budžet Republike usvoji nova vlast do kraja godine?

Prema Zakonu o budžetskom sistemu RS i kalendaru unutar njega, još ima vremena za sve: do 15. decembra Narodna skupština donosi odluku o usvajanju budžeta. Ako se bude radilo po hitnom postupku, kao mnogo puta do sada, može da se ide i bez nacrta budžeta.

Odgovor na pitanje s početka jeste – zbog neizvjesnosti oko izbora za predsjednika Republike Srpske.

Naime, budžet RS prati i zakon o izvršenju budžeta, a svaki zakon koji NSRS usvoji, prema Ustavu RS, stupa na snagu tek nakon što predsjednik RS potpiše ukaz u roku od sedam dana. U ovom slučaju, saznajemo da je namjera da aktuelna, odlazeća predsjednica RS, Željka Cvijanović, potpiše taj zakon prije nego što preuzme funkciju člana Predsjedništva BiH.

Pod uslovom da budžet i ekonomska politika lako prođu i Vijeće naroda RS, time bi SNSD izbjegao budžetsku neizvjesnost u idućoj godini, jer bi u budžet bila ugrađena sva davanja budžetskim korisnicima koja su ove godine povećana, plus najavljeno povećanje plata za pet odsto od 1. januara.

U drugoj opciji, ako bi se čekalo da novi predsjednik RS preuzme mandat, to bi moglo da se otegne i da budžet eventualno zakasni, budući da CIK BiH još nije objavila ni rezultate tzv. ponovljenog kontrolnog brojanja, koje treba da da zvaničan odgovor na pitanje da li je pobijedio Milorad Dodik ili Jelena Trivić. Dodik vodi sa oko 30.000 glasova.

– To što radi Milorad Dodik naslućuje da bi izbori za predsjednika Srpske mogli da budu poništeni, ili bar ponovljeni u nekim opštinama – kaže izvor Srpskainfo.

Istovremeno, postavlja se pitanje do kada Narodna skupština može da radi u ovom sazivu. Potpredsjednica NSRS i predsjedavajuća Odbora za finansije i budžet, Željka Stojičić, kaže da, prema njenom mišljenju, parlament može da radi sve dok novi poslanici ne polože zakletvu, odnosno dok se ne potvrde njihovi mandati od strane CIK.

– Rebalans je na dnevnom redu posebne sjednice NSRS zakazane za danas, 26. oktobra. A što se tiče budžeta za narednu godinu i ekonomske politike, to je takođe najavljeno na Kolegijumu NSRS, da bi se moglo naći takođe na jednoj od posebnih sjednica NSRS u toku trajanja ovog mandata – kaže Stojičićeva.
Prema Poslovniku, prvu sjednicu NSRS saziva predsjednik prethodnog saziva u roku od 15 dana od dana objavljivanja konačnog akta organa za provođenje izbora. U slučaju da je predsjednik spriječen, prvu sjednicu novog saziva NSRS saziva najstariji poslanik iz prethodnog saziva ili trećina poslanika novog saziva.

Ovo sve zbog Dodikove tvrdnje da bez potvrđivanja izbora za predsjednika RS neće biti ni nove vlade, ni Skupštine RS.
Predsjedavajuća Vijeća naroda RS, Nada Tešanović, kaže da ovaj saziv vijeća radi sve dok ne bude izabran novi.

– Nakon sjednice NSRS imaćemo sjednicu Vijeća za rebalans budžeta, a za budžet vidjećemo šta će se dalje dešavati. Ali, ovo je jedan normalan postupak. Tek sa izborom novog vijeća mi prestajemo s radom. Nadam se da će izborni proces uskoro da bude završen pa da možemo da radimo svo ono što se od nas očekuje – kaže Tešanovićeva za Srpskainfo.

Izborni zakon BiH kaže da se izbor delegata u Vijeće naroda RS održava čim se sazove NSRS, a najkasnije mjesec dana nakon potvrde rezultata. Mandat delegata traje četiri godine „pod uslovom da taj mandat ne ističe ranije“.

Zakonski rok za potvrdu rezultata opštih izbora je 2. novembar.

Srpska info