Pet radnica banovićke Tvornice konfekcije Borac od novembra 2018. godine čekaju da kantonalna vlast uplati 20 hiljada maraka kako bi se mogle penzionisati.
Iako su još prije tri godine stekle uslove za penzionisanje, Nazifa Đerzić i još četiri radnice zatvorene i opljačkane Tvornice konfekcije Borac Banovići još nisu dobile rješenje o penziji. Da stvar bude gora, njihovi doprinosi su uplaćeni još u novembru 2018. godine putem programa zbrinjavanja radnika Vlade FBiH, ali ostali su neuplaćeni doprinosi za zdravstveno osiguranje, koji su obavezni za ispunjavanje uslova za penzionisanje.
Radnice su u nekoliko navrata protestovale, kako u Tuzli, tako i u Sarajevu ispred zgrade Vlade FBiH, ali danas su optimistične da bi već u proljeće mogle dobiti rješenja, a u ovoj godini i prve penzije.
- Imamo obećanje federalnog ministra da je sve već dogovoreno i da će Vlada TK-a ubrzo izdvojiti to malo novca kako bi nas pet radnica mogle u penziju. Predugo smo čekale, mogle smo još u novembru 2018. sve otići u penziju, samo da je bilo malo brige za radnice, kazala nam je Đerzić.
Međutim, penzionisanjem Nazife Đerzić i njene četiri radne kolegice neće biti završena priča o banovićkom Borcu. Još trinaest radnica koje su stekle sve uslove za penzionisanje je prošlo na konkursu Vlade FBiH za učešće u programu zbrinjavanja radnika, ali njihov status još nije riješen. Osim njih, kako nam je ispričala Đerzić, i dalje joj se javljaju radnice koje imaju uslove za penzionisanje, ali kroz stečajni postupak u Borcu, koji je sad već zatvoren, nisu prijavljene za penzionisanje.
- Javilo mi se pet ili šest radnica, koje, pričaju, imaju uslove za penzionisanje, ali nisu znale da su to mogle riješiti preko ovog programa, pa ćemo vidjeti šta s njima da uradimo, dodala je Đerzić.
Radnice gračaničke Fabrike obuće Fortuna, koja je za razliku od banovićkog Borca preduzeće od kantonalnog značaja, penzionišu se zahvaljujući programu zbrinjavanja Vlade TK-a. Tako je od decembra 2018. godine do danas penzionisano više od 30 radnica i radnika ove gračaničke fabrike, koja je još od novembra 2016. u stečaju. Iako se radnice penzionišu sukcesivno, odnosno kako stiču uslove za penzionisanje, veliki problem je što dobar dio njih nema sve uslove za penziju.
Nikom od radnika nije uplaćeno 19 godina radnog staža, te neki, iako imaju odrađen radni staž za punu penziju, idu u starosnu, kada ostvare uslove za to.
Mirzeta Hamzić je u gračaničkoj Fortuni radila više od 32 godine, ali zbog činjenice da joj nedostaje još nekoliko godina starosti, ne može u penziju.
- Mislila sam ovo malo vremena sačekati i onda se penzionisati, ali morala sam se zaposliti. Muž je obolio i sad nemamo druge prihode. Najradije bih radila u Fortuni, ali niko više i ne razmišlja o tome. Samo gledaju da je prodaju, i to za siću, a to kad se desi, niko od nas neće dobiti svoj staž, ustvrdila je Hamzić.
Podsjećamo, Fortuna je otišla u stečaj zbog dugovanja od oko 50 miliona KM. Radnici od početka traže da se Fortuna oživi po receptu tuzlanske Dite, jer smatraju da je to jedini način da dobiju staž. Ukoliko bi se fabrika prodala za, kako je u stečaju procijenjeno, tek nekoliko miliona KM, radnicima ne bi bio uvezan staž i svi bi ostali bez tih godina u knjižici.