Proba četvorodnevne radne sedmice u Velikoj Britaniji, najveća na svijetu, pokazala je da će većina od 61 preduzeća koja su od juna do decembra učestvovale u tome, nastaviti s kraćom radnom sedmicom.
Takva odluka je donesena jer je većina zaposlenih manje pod stresom i bolje se osjeća pošto su im rad i život uravnoteženiji.
Preduzeća su po nalazima objavljenim ove nedjelje, prijavila da im je prihod uglavnom ostao isti uprkos jednom radnom danu manje tokom sedmice, a mnogima je čak i porastao u poređenju sa istih šest mjeseci godinu dana ranije. Pokazalo se da četvorodnevna radna nedjelja ima višestruke prednosti, rekao je David Frain, naučni saradnik Univerzitetu u Cambridgeu, koji je pomogao tokom probe s kraćom radnom nedjeljom.
On smatra da bi trebalo da uspjeh te probe motiviše druga preduzeća da to pokušaju. Tim Univerziteta u Cambridgeu je sarađivao sa istraživačima sa Boston collegea, iz Istraživačke organizacija za budućnost rada Autonomy i “Svjetske neprofitne zajednice za četvorodnevnu radnu nedjelju” (4 Day Week Global nonprofit community) da bi se utvrdilo kako će preduzeća iz raznih sektora – od marketinga do finansija i neprofitnih organizacija te njihovih 2.900 zaposlenih reagovati na skraćeno radno vrijeme, pri čemu plata ostaje ista.
Nije iznenađujuće da su zaposleni rekli da im je to koristilo, da je za 71 posto opao broj onih koji su rekli da su premoreni od posla, da je 39 posto manje onih koji su rekli da su pod stresom i da je 48 posto više onih koji su zadovoljni poslom nego što su bili tokom petodnevne radne nedjelje. Među zaposlenima 60 posto je reklo da im je tokom četvorodnevne radne sedmice lakše da usklade posao i obaveze kod kuće, a 73 posto je izjavilo da su više zadovoljni svojim životom uopšte. Umora je manje, više su spavali i mentalno zdravlje im se poboljšalo, pokazuju zvanični rezultati.