fbpx

Šta žene žrtve nasilja u BiH mogu da urade po pitanju svojih prava

Šta žene žrtve nasilja u BiH mogu da urade po pitanju svojih prava

Foto: BHRT

Sa čime se suočavaju žene u Bosni i Hercegovini i koliko su svjesne svojih prava?

"To su situacije u kojima mene neko na dnevnoj bazi vrijeđa, baca čaše flaše, suđe oko mene...", govori, pod uvjetom anonimnosti, jedna od žrtava.

Nepovjerenje u sistem, manipulacija nasilnika, strah od osude okoline – otežavaju odluku žrtve da prijavi nasilje. Nakon prijave nasilja, ženama je potreban siguran prostor kako bi nastavile svoju borbu.

ANAMARIJA DIVKOVIĆ, socijalna radnica u Sigurnoj kući u Tuzli

Ono što je primjeto da one ustvari nisu još uvijek ni svjesne toga da su sada zaštićene.

DANIJELA HUREMOVIĆ, voditeljica Sigurne kuće u Tuzli

Sigurne kuće i jesu specijalizirani oblik zaštite i pomoći žrtava nasilja, budući d au okviru psihosocijalnogt tretmana u sigurnoj kući dobijate zaista puno aktivnosti koje idu u smjeru resocijalizacije odnosno pronalaženja resursa kako nastaviti dalje.

MUBERA HODŽIĆ-LEMEŠ, menadžerica Sigurne kuće u Sarajevu

Cijeli sistem je potrebno da funkcioniše perfektno d abi jedna žrtva dobila zaštitu

Posljednji slučajevi femicida u BiH pokazali su da ima prostora za sistemske promjene i efikasnije reakcije nadležnih institucija u zaštiti žrtava.

NERMIN PEĆANAC, bivši ministar unutrašnjih poslova KS

Vi morat imati da procijenite rizik, vi onaj ko prima on mora na licu mjesta da procijeni rizik i same izjave žrtve osobe koja je došla da prijavi nasillje.

FERIDA MOSTARLIĆ, pravna savjetnica

Da na vrijeme kao što mi kažemo narodski u osobi se prepozna da ima problem, da ide da se liječi da tako kažemo, mnoge stvari bi se i spriječile.

U cijelom procesu borbe protiv nasilja važna je i podrška društvene zajednice.

SELMA MUSTAČEVIĆ, Udruženje “Amica Educa”

Ono što mi vidimo na terenu da je odgovornost društva i zajednice da traži od sistema samo da ispunjava ta slova na papiru.

"Nema opravdanja, ne postoji rečenica neko je bio loše, ne postoji desilo mu se, nikom se ne dešava, svi smo odrasli i vrlo svjesno šta radimo", govori, pod uvjetom anonimnosti, jedna od žrtava.

Žrtva nasilja podijelila je svoju priču u nadi da će podstaći i osnažiti žene na hrabar korak i spas od nasilja, jer svaka žena zaslužuje život bez straha. Prema podacima Agencije za ravnopravnost spolova BiH u tužilaštvima u BiH evidentirano je 16 predmeta ubistava žena od 2021. do 2022. godine. Nemaju zvanične podatke za posljednje dvije godine, ali prema nezvaničnim podacima koje su dobili, 2023. desilo se ukupno šest ubistava žena u Bosni i Hercegovini i pet pokušaja ubistva. Ubistva su se desila u Prijedoru, Tuzli, Gradačcu, Živinicama, Zavidovićima i Sarajevu. Slučajevi femicida zabilježeni su i u 2024. godini.

BHRT