fbpx

RS: Zdravstveno osiguranje i dalje problem

Fond zdravstva bbg

Fond zdravstvenog osiguranja RS

Uprkos brojnim obavještenjima, dio građana ipak je doživio pravo otrežnjenje kod doktora, kada su saznali da ne mogu na pregled preko knjižice jer nemaju zdravstveno osiguranje. 

Sa istekom vanredne situacije u Srpskoj i prelaznog perioda od dva mjeseca, zdravstvena zaštita je od juče opet dostupna samo građanima za koje se redovno uplaćuju doprinosi i koji su prijavljeni na osiguranje, po nekom od zakonskih osnova.

Svi ostali, makar to bile trudnice i djeca, moraju plaćati punu cijenu zdravstvenih usluga. Iako su na ovo upozoravali iz Fonda zdravstvenog osiguranja RS u proteklom periodu, dio građana je ponovo zatekla ova informacija. Razočarani radnici pitaju kako da natjeraju poslodavce da im uplate doprinose kada to ne može ni vlast.

Neinformisani

Ljudi su i juče dolazili u banjalučki Fond da se raspitaju i provjere svoj status. Student kojeg smo zatekli kod Fonda nije uspio da izvadi krv, jer sistem ne vidi da su uplaćeni svi doprinosi.

– Osiguran sam preko roditelja, otac je samostalni preduzetnik i uplatio je sve doprinose, ali oni tvrde da nije uplaćen jedan mjesec. Donijeli smo sve izvode uplata da to dokažemo, i sada moram čekati da se razriješi jer su nalazi koje radim skupi i ne mogu plaćati punu cijenu – govori on.

U Fond je direktno iz doma zdravlja došao i svršeni srednjoškolac iz Banjaluke.

fond zdravstvenog osiguranja foto siniša pašalić

Foto: Siniša Pašalić/Ringier

– Bolestan sam, ali nisam mogao da uradim nalaze jer nisam osiguran. U FZO su mi rekli da nisam osiguran ni preko roditelja i sada moram to srediti. Nisam znao da nemam osiguranje, išao sam ranije kod porodičnog doktora i sve je bilo u redu. Danas se, međutim, ispostavilo da ne mogu – priča ovaj mladić.

Dodaje da nije upratio silna obavještenja kojima se građani informišu da provjere svoj status.

– Da sam znao unaprijed bilo bi bolje. Prije sam bio osiguran preko roditelja, ali sada sam završio srednju školu i živim sam, pa bih trebao to promijeniti, ali još nisam siguran kako. Nadam se da ću ovo riješiti kako bih bio osiguran za ubuduće – kaže on.

Kako god bilo, jedan dan za uzimanje nalaza je već izgubio.

Manji redovi u FZO RS

Kada je ukinuta vanredna situacija u Fondu su vladale velike gužve, ali su juče prije podne, kako smo se uvjerili, redovi bili znatno manji. 

– Ono što je evidentno jeste da su po ukidanju vanredne situacije, kada je prestalo finansiranje zdravstvene zaštite za neosigurane građane, bile ogromne gužve u našim poslovnicama, ali čim je ponovo omogućeno osiguranje za sve građane i gužve su postale znatno manje. Od ukidanja vanredne situacije još oko 2.800 građana je regulisalo svoj status osiguranja u nadležnim poslovnicama Fonda – kažu iz ove ustanove, dodajući da svoj status još nije regulisalo manje od 10.000 građana, koje ponovo pozivaju da se jave.

U FZO vjeruju da su i poslodavci ovu priliku shvatili ozbiljno i da su protekla dva mjeseca izmirili dugovanja ili eventualno napravili reprograme dugovanja s Poreskom upravom.

Za mjesec dana, otkako je Vlada RS donijela odluku o prelaznom periodu, kažu, primjetni su pozitivni trendovi, posebno smanjenje broja radnika za koje se ne uplaćuju doprinosi.

– Primjera radi, zaključno sa 30. junom za 253.251 radnika od ukupno prijavljenih na zdravstveno osiguranje se redovno uplaćuju doprinosi, što je za 2.230 više radnika u odnosu na period prije ove odluke Vlade. Isto tako, analizirajući podatke zaključno sa 30. junom, vidimo da je na osiguranje po osnovu zaposlenosti prijavljeno 1.300 radnika više, u odnosu na prva tri mjeseca, što ukazuje na rast broja zaposlenih u Srpskoj – rekli su iz Fonda za Srpskainfo.

Penzioneri

Napominju ipak da podaci sa kraja juna pokazuju da i dalje za oko 46.000 radnika nisu uplaćeni doprinosi.

I dok neki poslodavci odugovlače sa uplatama doprinosa, građani koji sami sebi plaćaju osiguranje vrlo su ažurni kako ne ostali bez zdravstvene zaštite.

– Muž je radio u inostranstvu, a sada je u penziji i otkako smo se vratili u Banjaluku uplaćujemo sebi zdravstveno. Jeste veliki trošak, 12 odsto od penzije, ali nismo više mladi, moramo ići kod doktora i imati osiguranje – kaže nam ova žena.

A vratili su se prije tri godine, što znači da su osiguranje plaćali i tokom korone i vanredne situacije kada mnogi to nisu radili.

­- Moraš plaćati, svuda u svijetu se to plaća, ni tamo nema džabe, takav je zakon – poručila je ova žena.

Odgođen im dug na godinu dana

Najveći broj radnika koji nije imao zdravstveno osiguranje je, ironično, iz zdravstvenog sektora, jer su upravo javne zdravstvene ustanove najveći poreski dužnici.

– Кada je riječ o zdravstvenim ustanovama, Vlada RS je donijela zaključak po kojem zdravstvene ustanove mogu da pokrenu postupak kod Ministarstva finansija i Poreske uprave RS za odgađanje plaćanje poreskog duga, jednokratno na period od 12 mjeseci. U skladu sa ovim zaključkom zdravstvene ustanove su dužne da upute zahtjev nadležnom ministarstvu i kada dobiju rešenje o odgodi plaćanja poreskog duga, potrebno je da to dostave u nadležnoj poslovnici Fonda – pojašnjavaju iz FZO RS, dodavši da će nakon toga radnici tih zdravstvenih ustanova imati pravo na zdravstveno osiguranje.

Iz Poreske uprave RS nisu se juče oglašavali na ovu temu.

Prema njihovim podacima sa kraja marta, najvećih 10 dužnika za poreze i doprinose, od kojih čak sedam javnih bolnica, dugovalo je 215,7 miliona KM. Na prva četiri mjesta nalaze se: Univerzitetski klinički centar RS sa dugom od 50,3 miliona KM, Bolnica Istočno Sarajevo – 43,8 miliona KM, Bolnica iz Doboja 29,3 miliona KM, te Univerzitetska bolnica Foča – 16,4 miliona KM. 

srpskainfo.com