fbpx

Republika Srpska ima kreditni rejting kao Tongo i Kongo: U pripremi nova zaduženja

Republika Srpska ima kreditni rejting kao Tongo i Kongo: U  pripremi nova zaduženja

Foto: Rinfier

Vlada Republike Srpske, odnosno Ministarstvo finansija, nastavljaju da zadužuju Republiku mnogo skuplje nego što federalna Vlada na berzi zadužuje Federaciju.

Početkom marta Republika Srpska je na Banjalučkoj berzi prodala 40.000 obveznica, u budžet slila 40 miliona maraka, ali po efektivnoj kamatnoj stopi od čak šest odsto. Rok dospijeća je pet godina, uz godišnju isplatu kamate.

S druge strane, Federalno ministarstvo finansija na aukciji putem Sarajevske berze 28. novembra prošle godine prodajom obveznica prikupilo 9,9 miliona KM uz kamatnu stopu od 3,741 odsto i rokom dospijeća dvije godine.

Prije toga, septembra prošle godine prodali su 40 miliona KM po prosječnoj kamatnoj stopi od 2,853 procenta.

Dok spremaju novu aukciju obveznica u ovom mjesecu, Vlada FBiH je juče na Sarajevskoj berzi obavila 75. aukciju trezorskih zapisa (kratkoročno zaduženje) metodom višestrukih cijena. Planirali su da emituju 30 miliona KM, a ostvarili su 28.450.000 KM. Prosječna kamatna stopa 3,5579 odsto. Datum dospijeća isplate trezoprskih zapisa je 18.09.2024. godine. Poređenja radi, na Banjalučkoj berzi 26. februara obavljena je aukcija trezorskih zapisa RS kojima je prikupljeno 17,5 miliona KM po kamati od 4 odsto.

Vidjećemo da li će se nešto promijeniti 25. marta za kada je na Sarajevskoj berzi planirana aukcija obveznica javnom ponudom. Vlada FBiH planira da proda 30.000 obveznica nominalne vrijednosti 1.000 KM po obveznici i tako prikupi 30 miliona maraka.

Međutim, Ministarsvo finansija RS, na čelu sa Zorom Vidović, javnost ubjeđuje da Srpska finansijski dobro stoji. Pohvalili su se da je agencija za ocjenu kreditnog rejtinga „Moodu's Investors Service” izvršila analizu finansijskog stanja Srpske, te potvrdila kreditni rejting „B3 sa stabilnim izgledima”, što ukazuje da je „Republika Srpska zadržala povoljne indikatore ekonomske stabilnosti“.

Ali, dosjetljivi privrednici „tviteraši“ odmah su „iskopali“ da B3 rejting imaju još Togo, Mongolija, Svazilend, Tadžikistan, Kirgistan i Kongo. Dok Namibija i Albanija bolje stoje na B1, a Ruanda i Kambodža su na B2.
Kako je Srpskainfo nedavno pisala, po nekoliko mjeseci su iz budžeta RS kasnile subvencije kamata za stambene kredite mladima i mladim bračnim parovima u Srpskoj, kao i grantovi za parlamentarne stranke. Tek nakon što smo objavili taj podatak, Ministarstvo finansija je uplatilo novac na račune.

“Kamata pokazuje sve rizike”
Ekonomista Milenko Stanić podsjeća da već dugo postoji razlika u cijeni zaduživanja na domaćem i inostranom tržištu u kojoj se Srpska gotovo dvostruko skuplje zadužuje u odnosu na FBiH. Naglašava da su u tu cijenu uračunati svi rizici koji prate takvo zaduženje.

-To, po ocjeni kreditora, znači da je RS rizičnije područje za zaduženje u odnosu na FBiH. U te rizike uključuje se prvenstveno mogućnost vraćanja, naročito ako su u pitanju dugoročni krediti, obveznice na 5 ili 10 godina. Procjena je investitora da postoje rizici da se u datim uslovima ne može vratiti novac pod uslovima koji su važili u vrijeme zaduženja – objašnjava Stanić za Srpskainfo.
Prema njegovim riječima, investitori procjenjuju kretanje privredne aktivnosti i sigurno je da ocjenjuju da FBiH u tom pogledu ima bolje performanse. A to znači privredne aktivnosti, dimanika i rast BDP…

-Veći je ekonomski potencijal, mogućnost vraćanja. Na drugoj strani, FBiH ima niži stepen zaduženja u odnosu na BDP. Na to treba dodati i političke faktore koji bitno doprinose povećanju rizika. To je činjenica da glavni investitori, odnosno kreditori dolaze iz zemalja zapadne Evrope, a te zemlje ne gledaju blagonaklono na trenutno političko rukovodstvo RS. SAD i Velika Britanija su uvele sankcije prema ključnim predstavnicima vlasti Srpske i to je dodatni faktor koji usložnjava ukupnu situaciju i zbog toga cijena kapitala po kojoj se RS zadužuje dvostruko veća u odnosu na cijelu koju plaća FBiH – zaključuje Stanić.

Trivić: Nema tu puno filozofije
Jelena Trivić, predsjednica Narodnog fronta, objašnjava da je kamatna stopa, odnosno prinos investitora za ulaganje u obveznice ili trezorske zapise, veći ukoliko je rizik investiranja u te hartije od vrijednosti veći.

-Odnosno, cijena po kojoj se vlada Republike Srpske zadužuje određena je očekivanim rizikom onog ko je spreman da kreditira Vladu, bilo kroz obveznice ili trezorske zapise – kaže Trivićeva za Srpskainfo.
Kako kaže, nema tu puno filozofije – Republika Srpska se zadužuje po višim kamatnim stopama, ili po višoj cijeni zato što je rizičnije ulagati u hartije od vrijednosti koje izdaje Republika Srpska nego Federacija.

-Može nam se sviđati ili ne, ali to je tako. Republika Srpska je dvostruko zaduženija od Federacije prema učešću javnog duga u BDP, naš budžet ima mnogo teži izazov i u smislu otplate ranijih dugovanja i sve to utiče na mogućnost daljeg zaduživanja. Ako tome dodamo i političke pritiske na Srpsku koji se usložnjavaju, onda ne možemo očekivati ništa pozitivno u tom smislu – smatra Trivićeva.
Prema riječima potpredsjednika PDP Igora Crnatka, najvažniji razlog za to što RS trenutno ima veoma nizak nivo povjerenja kod investitora, jeste to što je „cijelo rukovodstvo pod sankcijama, korupcija je na maksimumu, a više skoro da nemamo pristup međunarodnim finansijskim izvorima“.
-Investitori znaju da je situacija očajna i neizvjesna, zato su veoma oprezni i svoj ekstremni rizik pokrivaju visokim kamatama. Takođe, zabrinjavajuće je da su svi podaci o zaduženjima tajna, a vlast čini sve da se ne saznaju detalji ko kupuje naše obveznice i pod kojim uslovima. Zbog toga je, posebno znajući kako SNSD radi, moguće i da se iza svega krije korupcija i angažovanje “prljavih” para, koje su ranije izvučene iz budžeta nekom od tenderskih transakcija – kaže Crnadak za Srpskainfo.
Prema odluci Narodne skupštine o dugoročnom zaduženju, u 2024. Srpska može da se zaduži u maksimalnom iznosu do 951.700.000 KM.
To može da se uradi emitovanjem obveznica na domaćem finansijskom tržištu, kreditnim zaduženjem kod domaćih kreditora, te kreditima i obveznicama na međunarodnom finansijskom tržištu.
Prema Odluci o kratkoročnom zaduženju, Srpska se trezorski zapisima u 2024. može zadužiti najviše do osam odsto redovnih prihoda ostvarenih u prethodnoj fiskalnoj godini.

Srpska info