Foto:Tanjug
Povodom izjave novog crnogorskog predsednika Jakova Milatovića da će poštovati odluku Međunarodnog suda o genocidu u Srebrenici, sagovornici Danasa su saglasni u mišljenju da je to civilizacijski i evropski put Crne Gore, mada su razlozi takve izjave oprečni.
S druge strane, odgovor koji je Milatović dobio od Milorada Dodika, predsednika Republike Srpske, nije nikog ostavio zatečenim.
Dodik je odmah regovao na Milatovićevu izjavu kazavši da se time vređa srpski narod i RS, kao i to da se Milatović dodvorava Sarajevu.
Ćamil Duraković, potpredsednik Republike Srpske, kaže za Danast da je, pre svega, pozitivno iznenađen Milatovićevim stavovima, za koje su, kako kaže, mnogi mislili da će ići u „drugom smeru“.
„Milatović se nije počeo dodvoravati Sarajevu već je stao na stranu dela civilizovanog sveta koji ne poriče presude međunarodnih sudova“, kaže potpredsednik RS, dodavši da je Crna Gora zemlja koja teži ka Evropi.
„Milorad Dodik je izolovan od celog civilizovanog sveta“, kaže Duraković dodajući da je Dodik osoba koja je na bitnim funkcijama u BiH koja neprestano pokušava da dezavuiše narod dajući mu narativ o negiranju Srebrenice.
„Kao da je neko ko priznaje genocid u stvari protiv srpskog naroda. To nije tačno. Ovde je reč o odgovornosti onih koji su u tom vremenu proglašeni od Međunarodnog suda krivim za genocid u Srebrenici – Radovan Karadžić i Ratko Mladić“.
Da je Milatović svojim spominjanjem Jasenovca i onoga što se dogodilo u Crnoj Gori „izravnao“ ono što je rekao o Srebrenici, kazala je Sonja Biserko, predsednica Helsinškog odbora.
„On sad pazi da Međunarodnoj zajednici ostane prihvatljiv. Kako će to kasnije da se odvija ne znamo, verovatno čeka izbore. Njemu je važno da ove suvereniste koji su glasali za njega zadrži“.
Biserko je prokomentarisala i Dodikov odgovor Milatoviću.
„Dodik ga je samo podsetio da je bio podržan od svih srpskih nacionalista u regionu i, pre svega, od Srpske pravoslavne crkve. Videćemo ko će mu od opozicionih partija koji su mu sad dali podršku nastaviti s tim na ovim sveopštim izborima. Ova difamacija Đukanovića sada je usmerena na to da se DPS osujeti na tim izborima“, kaže Biserko.
Ona dodaje da se iz vida gubi istorijska uloga Mila Đukanovića u ostvarenju nezavisnosti Crne Gore, učlanjenju u NATO i okretanju Evropskoj uniji u, kako kaže, „društvu koje nije u celini dostiglo taj nivo, on je to izgurao.
„Od cele stvari ne treba praviti preveliki problem“, kaže za Danas Dragomir Anđelković, politički analitičar.
On je mišljenja da je Crna Gora sledi politiku EU i da je ovo logična Milatovićeva izjava, s obzirom da novoizabrani predsednik ne sme da se komfrotira sa državama „u čijem je društvu, kao mlađi partner, Crna Gora“.
„S druge strane, za Dodika je priča o genocidu neprihvatljiva, nešto što je protiv interesa Republike Srpske i srpskog naroda. Svako je uradio ono što se od njega očekuje. Za Srbe u celini važno je da brane istinu o Srebrenici, a s druge strane da ne prave probleme u Crnoj Gori da srpska zajednica bude stigmatizovana“, kaže Anđelković.
On zaključuje da je osnovni interes da tamo bude prekinuta politika diskriminacije Srba koja je postojala u vreme Mila Đukanovića.
Danas