fbpx

Poznata imena osumnjičenih dekana i profesora

poznata imena osumnjicenih dekana i profesora

 Foto: Žurnal

U akciji "Klaster" pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) uhapsili su 10 osoba, među kojima je više radnika i visokih zvaničnika univerzitetskih i fakultetskih ustanova u BiH, a zbog sumnje u izdavanje lažnih diploma i niz drugih nezakonitosti.

Nezvanično, kako prenose mediji, priprema akcije trajala duže vrijeme, te da su u svemu učestvovali i policijski inspektori, koji su se, u okviru ove akcije, prerušili u studente te upisali na fakultete i uspjeli dobiti lažne diplome, što bi trebalo da bude jedan od ključnih dokaza u predstojećem postupku.

Na meti istrage su osumnjičeni dekani, te profesori visokoškolskih ustanova: Zoran Kalinić, Vaso Pajić, Vladimir Stojanović, Vojislav Škrbić, Denis Pracić, Dragan Ilić, Goran Lalović, Dušan Perić, Ljubiša Todorović, javljaju Nezavisne novine.

Prema nezvaničnim saznanjima, SIPA je istragom u okviru akcije "Klaster" u Republici Srpskoj obuhvatila pet visokoškolskih ustanova u Banjaluci: "Apeiron", "Nezavisni univerzitet Banjaluka - NUBL", "Univerzitet za poslovne studije - UPS", "Prometej" i "Univerzitet za poslovne studije i menadžment - PIM". Pod istragom je i Internacionalni univerzitet u Brčkom.

Spominju se i cifre od nekoliko desetina lažnih diploma koje su, kako postoje tvrdnje, izdate, a inspektori su sve snimali i dokumentovali.

Tužilaštvo BiH saopštilo je da je u akciji kodnog naziva “Klaster” danas uhapšeno 10 osumnjičenih zbog nelegalne trgovine fakultetskim diplomama, a zaplijenjen je novac u vrijednosti od 150.000 maraka.

Kako je saopšteno iz agencije SIPA, tokom današnje akcije pretresi su obavljeni na 18 lokacija na području Bijeljine, Banjaluke, Istočnog Sarajeva, Prijedora, Kozarske Dubice, Brčkog, Travnika i Mostara.

Po nalogu tužilaštva BiH, prilikom pretresa, osim novca oduzeta je i poslovna dokumentacija, računari i drugi predmeti koji mogu poslužiti kao dokaz da su počinjena krivična djela.

„U okviru aktivnosti privedeno je više dužnosnika unverzitetskih i fakultetskih ustanova BiH. U okviru pretresa zaplijenjena je veća količina novca koji potiče iz nezakonitih aktivnosti, a u skladu sa naredbama Tužilaštva BiH vrši se oduzimanje obimne dokumentacije i predmeta u većem broju ustanova.

Ova akcija dio je napora tužilaštva BiH i agencije za provođenje zakona u borbi protiv sitemske korupcije u BiH otkrivanja i procesuiranja osoba koje činjenjem krivičnih djela nanose veliku štetu vladavini prava i svim građanima kao i akademskoj i univerzitetskoj zajednici u segmentu visokog obrazovanja u BiH“, kaže Boris Grubešić, Tužilaštvo BiH.

(BN)