SRBAC - Zahvaljujući brzoj intervenciji vatrogasaca, ali i mještana koji su na vrijeme pozvali pomoć požar na jezeru Sinjak u Bardači ugašen je ekspresno, čime je izbjegnuta veća šteta i širenje vatre na staništa rijetkih ptica.
Rukovodilac firme “Agroimpeks” koja gazduje bardačkim ribnjacima Goran Krajcer tvrdi da radnici nisu izazvali požar te da nije isključeno da je to neko uradio namjerno ili iz nehata.
Krajcer kaže da je o požaru koji je izbio u srijedu u večernjim časovima, a koji je izazvalo paljenje trske i niskog rastinja, saznao telefonom od radnika i dodaje da cijeli slučaj ima i političku pozadinu.
- Jezero je isušeno jer obavljamo pripreme za ubacivanje riblje mlađi u maju i uklanjanje trske je takođe jedna od redovnih aktivnosti održavanja. Međutim naši radnici taj dan nisu ništa palili, možda je to neko uradio slučajno ili namjerno da na nas bude svaljena krivica. Na sreću požar nije bio ozbiljnijih razmjera i smatram da je nekoliko mještana, politički motivisanih, diglo pompu u bezi sa svim - rekao je Krajcer.
Ova firma je nakon privatizacije ribnjaka 2012. godine isušila osam jezera na Bardači, a uzgoj ribe je zamijenjen proizvodnjom kukuruza. Izlov ribe se trenutno obavlja u svega tri jezera, među kojima je i Sinjak.
Komunalni policajac opštine Srbac Anđelko Dumonić, koji živi oko 500 metara od mjesta događaja, kaže da je požar primijetio oko 18.30 časova, nakon čega je obavijestio vatrogasce i Odjeljenje za inspekcijske poslove.
- Kada sam vidio da bi se vatra mogla proširiti na par hektara šume, prijavio sam vatrogascima, koji su brzo stigli i spriječili veću štetu - rekao je Dumonić.
Starješina Teritorijalne vatrogasne jedinice Srbac Radovan Latinčić kaže da je upućeno jedno vozilo sa dva vatrogasca koje je lokalizovalo požar za oko pola časa.
- Da je bilo kritičnije poslali bismo više ljudi na teren. Zahvaljujem mještanima koji su nam pružili pomoć - rekao je Latinčić.
Predsjednik Savjeta mjesne zajednice Bardača Želimir Urić kaže da je povoljna okolnost bila ta što nije bilo vjetra, jer se vatra mogla proširiti na okolne kuće i ugroziti i samu imovinu “Agroimpeksa”, što bi stvorilo nesagledive posljedice.
- Iako požar nije zahvatio šumu gdje se nalaze staništa rijetkih ptica, ipak je pričinjena određena ekološka šteta, jer je zahvaćen jedan dio područja na kojima se gnijezde - tvrdi Urić. On odbacuje navode da je incident politizovan i dodaje da su se okupili mještani iz raznih političkih opcija koji su sa nevjericom posmatrali ove prizore.
- Niko osim radnika ribnjaka nema pristup ovom području koje je ograđeno i radi se o privatnoj zemlji, tako da je malo vjerovatno da je neko od mještana izazvao požar - istakao je Urić, koji je i odbornik SDS-a u Skupštini opštine Srbac.
Iako se u medijima pojavila informacija da je bio ugrožen i obližnji Dom za starija lica, direktorica te ustanove Minja Vrhovac kaže da ni u jednom trenutku nije postojala opasnost za 80 korisnika njihovog doma.
- Čuli smo da je zapaljena trska i žetveni ostaci i da je došlo do požara, ali naši korisnici su sve vrijeme bili na sigurnom i nije bilo razloga za paniku - rekla je ona.
U Policijskoj stanici u Srpcu navode da nije stigla nikakva prijava o materijalnoj šteti, zbog čega nije vršen uviđaj.
Požari uzrokovani paljenjem rastinja veoma su česti u Bardači, a jedan od većih desio se u aprilu 2012. godine, kada je vatra zahvatila površinu od četiri hektara u priobalnom dijelu rječice Matura. Tada su uništena stabla, trska i šaš u kojima je boravila divljač i gnijezdile se ptice močvarice. Počinioci nisu otkriveni.
Značaj
Prirodni rezervat Bardača u februaru 2007. godine stavljen je na “ramsarsku listu” močvara od međunarodnog značaja, ali do danas nije proglašen zaštićenim područjem. Prije devastacije flore i faune uzrokovane isušivanjem jezera i sječom drveća, na Bardači je bilo registrovano 280 biljnih vrsta, 178 vrsta ptica i 28 vrsta riba, a njihov broj danas je znatno smanjen.