Rezolucija Parlamentarne skupštine NATO kojom se članice te vojne alijanse pozivaju da “pojačaju podršku ugroženim partnerima”, među koje je svrstana i BiH, pokazuje da Zapad doživljava BiH kao svoju zonu uticaja i da neće dozvoliti bilo kakva miješanja sa strane.
Ovo za Srpskainfo kaže vojnopolitički analitičar Aleksandar Radić, komentarišući nedavno zasjedanje Parlamentarne skupštine NATO u Madridu, kao i zaključke koji su usvojeni, a tiču se Zapadnog Balkana.
Naime, u rezoluciji koja je usvojena na skupštini NATO u glavnom gradu Španije, a koja nosi naziv: “Pogodni za svrhu u novoj strateškoj eri”, između ostalog, BiH se navodi kao zemlja koja potencijalno nosi velike bezbjednosne rizike, zajedno sa Gruzijom i Moldavijom.
– Parlamentarna skupština NATO potvrdila je postojanu podršku nacionalnom suverenitetu i teritorijalnom integritetu Ukrajine, Gruzije i Moldavije. Pozivamo vlade i parlamente članica Alijanse da pojačaju podršku ranjivim partnerima, BiH, Gruziji i Moldaviji, kako bi im se pomoglo da izgrade svoj integritet i otpornost, razviju kapacitete i zadrže političku nezavisnost, te da se nastavi podrška evroatlantskoj integraciji BiH i Gruzije – navodi se u tekstu usvojene rezolucije.
U istom dokumentu, takođe, NATO poziva i na “nepokolebljivu podršku politici otvorenih vrata Alijanse i evroatlantskoj integraciji BiH, Ukrajine i Gruzije”.
Prema riječima Aleksandra Radića, iz zaključaka koji su usvojeni na Parlamentarnoj skupštini NATO može se jasno vidjeti da mišljenje zapadne vojne alijanse glasi da su najozbiljnija potencijalna krizna područja, u kontekstu rata u Ukrajini, Zapadni Balkan i Kavkaz.
– Da budemo još precizniji, NATO smatra da je na Balkanu najozbiljnije krizno žarište BiH. U rezoluciji se ne pominje ni Kosovo i Metohija niti neka druga balkanska zemlja, već samo BiH, kao i zemlje na Kavkazu. Jasno je da NATO smatra da su to zemlje koje imaju ozbiljne probleme u funkcionisanju i koje su, same po sebi, već suočene s elementima kriznog funkcionisanja – kaže Radić.
On procjenjuje da NATO već ima plan šta da radi u slučaju izbijanja nekih incidentnih situacija u BiH, te da je najvjerovatniji odgovor, prema njegovim riječima, pojačavanje vojnog prisustva.
– Vjerovatno je da su oni već odradili procjene rizika, a da je tako pokazano je slanjem pojačanja za misiju Eufora u BiH, što opet pokazuje da NATO doživljava BiH kao zemlju koja se nalazi pod njegovim kišobranom – ističe Radić.
CVIJANOVIĆ: NEMA KONSENZUSA
Novoizabrani srpski član Predsjedništva BiH, Željka Cvijanović, nedavno je izjavila da po pitanju bilo kakvog približavanja BiH NATO mora postojati konsenzus u Predsjedništvu, a toga, prema njenim riječima, u ovom trenutku nema.
– Što se Republike Srpske tiče, mi kažemo da saradnja sa NATO nije problem, ali opredijeljenosti za članstvo nema. Vidim da nema te opredijeljenosti ni u okviru NATO. Ni njima nisu potrebni sistemi koji sami sa sobom ne mogu izaći na kraj – poručila je Cvijanovićeva.