fbpx

Nuklearno oružje stiglo “u ruke ludog diktatora”, upozorava liderka opozicije

Lukasenko Reuters

 Foto: Reuters

Liderka bjeloruske opozicije u egzilu Svetlana Tikhanovskaya upozorila je na opasnost prebacivanja nuklearnog oružja iz Rusije u “ruke ludog diktatora” u Bjelorusiji, nakon što je Aleksandar Lukašenko potvrdio da su prvi “projektili i bombe” stigli u zemlju.

Tikhanovskaya, koja je govorila za BBC u Varšavi, optužila je zapadne političare da “šute” o prvom raspoređivanju taktičkog nuklearnog oružja izvan Rusije od raspada SSSR-a 1991.

Lukašenko, autoritarni vođa Bjelorusije, objavio je najavu u insceniranoj raspravi s ruskim državnim TV voditeljem, vođenoj negdje u bjeloruskom selu s vojnim kamionima i opremom pažljivo postavljenom u pozadini.

Kada ga je voditelj zamolio da pojasni svoju izjavu – da je Bjelorusija već primila oružje, ranije nego što se očekivalo – Lukašenko se nasmijao, kao da je čuo šalu.

“Ne sve. Postepeno”, rekao je.

Lukašenko se smatra ključnim saveznikom Rusije, a Bjelorusija je služila kao lansirna rampa za potpunu invaziju predsjednika Vladimira Putina na Ukrajinu u februaru 2022.
U komentarima s očitom namjerom da uznemiri ukrajinske saveznike na Zapadu, Lukašenko je naglasio da su ruske bombe bile “tri puta jače” od onih koje su SAD bacile na Nagasaki i Hirošimu u Drugom svjetskom ratu.

Dodao je da nije jednostavno zatražio nuklearno oružje od ruskog predsjednika Vladimira Putina.

“Tražio sam ga natrag”, rekao je, tvrdeći da mu je bilo potrebno za zaštitu od vanjske agresije – lažne prijetnje koju također koristi kako bi opravdao svoju represiju nad svim političkim protivnicima.

Lukašenko – koji je na vlasti od 1994. – proglasio je pobjedu na spornim izborima 2020., što je izazvalo masovne proteste i brutalno gušenje od strane bjeloruske sigurnosne službe KGB-a i interventne policije.

Bjelorusija se, poput Ukrajine i Kazahstana, odrekla svog nuklearnog arsenala 1990-ih u zamjenu za sigurnosne garancije od postsovjetske Rusije i Zapada. To čini ovaj potez značajnim preokretom, iako još nema dokaza da je rusko oružje isporučeno.

Putin je prvi put najavio transfer u martu, ističući da je SAD rasporedio slično oružje u Europi. Kasnije je rekao da će se preseljenje dogoditi tek kada budu pripremljena skladišta, ali Aleksandar Lukašenko sada kaže da Bjelorusija ima “više skladišta nego seoskih pasa” i da je nekoliko njih već obnovljeno.

Moskva tvrdi da će zadržati kontrolu nad projektilima, koji su taktičko, a ne strateško oružje većeg dometa.

“Ne planiram se boriti protiv SAD-a… taktičko oružje je u redu. A Iskander [raketa] putuje 500 kilometara ili više”, rekao je bjeloruski vođa.

“Ovo raspoređivanje ne stvara nikakvu novu prijetnju zemljama NATO-a, pa ga one ne shvaćaju ozbiljno”, ustvrdila je Tikhanovskaya, vjerujući da zapadne zemlje ne vide razliku između projektila ispaljenog iz Rusije ili iz Bjelorusije.

Rusija već ima nuklearno oružje u svojoj najzapadnijoj kalinjingradskoj regiji, stavljajući Poljsku i baltičke zemlje u domet.

“Ali Bjelorusija je naša zemlja i mi ne želimo nuklearno oružje. Ovo je kao posljednji korak u očuvanju naše neovisnosti. A oni [na Zapadu] o tome šute”, dodala je Tikhanovskaya.

N1