fbpx

Ni nakon 4 mjeseca Hrvatska nije dala saglasnot Tegeltiji

Ni nakon 4 mjeseca Hrvatska nije dala saglasnot Tegeltiji

Foto: vijesti.ba

Početkom marta ove godine bivši predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog savjeta BiH Milan Tegeltija izabran je od strane Predsjedništva BiH za novog konzula BiH u Rijeci. Od tada su prošla četiri mjeseca, iz Hrvatske još uvijek nije stigla saglasnost da Tegeltija dođe u Rijeku i "zapliva" i u diplomatskim vodama.

Koliko je Bosna i Hercegovina zemlja apsurda govori podatak da možete imati razne afere, pronevjere, korupcijske radnje, ali ako ste vjerni i poslušni vlasti, dobićete nagradu. U ovom slučaju, bivši predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog savjeta Milan Tegeltija poznatiji po aferi Potkivanje1 i 2 u kojima je zlupotrebio službeni položaj, prvo je dobio novi posao, savjetnik srpskog člana Predsjedništva BiH, a potom i predsjednika Republike Srpske, a onda i nagradu da bude konzul BiH u Hrvatskoj.

Međutim, ne ide baš uvijek sve po planu, jer se već 4 mjeseca čeka odgovor Hrvatske, piše BN.

Pitali smo stručnjake, koju poruku Bosni i Hercegovini šutnjom šalje Hrvatske?

"Prema diplomatskim pravilima, na saglasnost za konzula čeka se 45 dana do dva mjeseca. To znači da je ćutanje Hrvatske jasan i nedvosmislen odgovor jer pored afere Potkivanje, Milan Tegeltija je i na američkoj crnoj listi što Hrvatska, kao dio EU, sigurno neće prihvatiti, kaže Branko Nešković, bivši bh diplomata.

Treba napomenuti, kaže on, da zemlje diplomatije u skladu sa Bečkom konvencijom o konzularnim odnosima nisu dužne dostavljati obrazloženje neprihvatanje imenovane osobe jer se takve poruke uglavnom prenose neformalno u nekim neformalnim razgovorima.

"Zvaničan odgovor nikad neće stići jer to nije praksa, nerformalni odgovor su sigurno dobili ali mi to ne možemo znati jer je neformalan“, kaže bivši bh. diplomata.

Kada je Milan Tegeltija imenovan za konzula, upozorenja su stizala sa svih strana - da neće dobiti odobrenje iz Zagreba i da se razmisli o drugim licima, međutim niko od nadležnih nije reagovao. Isto kao i sad, nema reakcije vlasti na ćutanje Hrvatske jer je očigledno Republika Srpska na lošem glasu zbog brojnih afera i loše politike koja korist donosi samo pojedincima, smatraju stručnjaci.

„Konzul ne može biti lice čije je autoritet osporen na najrazličitiji načine. Vi morate slati određena lica koja imaju jasan profil koji nije uprljan, kompromitivan, ničim ugrožen, jer on personifikuje vašu državu. Ovdje afera koja nije rasvjetljena dovodi do delegitimizacije predloženog kandidata i na taj način vi morate imati razvijenu spoljnu politiku, a ne da to bude partijsko uhljebljavanje“, ističe Milenko Dačević, politički analitičar.

Da je u pitanju pogrešan izbor kandidata za konzula, a ne politički odnos Republike Srpske i Hrvatske, dokaz je to što je generalni konzul Hrvatske nedavno prisustvovao sjednici Parlamenta Srpske. Zato se moraju birati kandidati koji su sposobni, a ne podobni, smatraju u opoziciji.

„Kada pogledate profil tih ličnosti koje nas predstavljaju to je više sramota za srpski narod kad vidite njihove fizionomije njihov način izražavanja, obrazovanja, otprilike po nekom kalupu kakav je njihov vođa,Milorad Dodik, onda nam je jasno gdje se nalazimo kao Republika Srpska i kao takvi sa takvim ljudima ne možemo očekivati da budemo bilo gdje na svijetu na ozbiljan način shvaćeni“, ističe Milan Miličević, predsjednik SDS-a.

"Jasno je da Hrvatska neće Tegeltiju i jasno je da nije u pitanju politički problem Republike Srpske i Hrvatske nego da je Srpska izabrala pogrešnog čovjeka, a šta će biti dalje to je sada na predlagačima oni treba da upute novi prijedlog i da to ide ponovo u proceduru imenovanja od strane Predsjedništva“, kaže Igor Crnadak, poslanik PDP u NS RS.

I nije samo Tegeltija konzul sa lošom reputacijom. Tu je i slučaj počasnog konzula BiH u Panami Fatiha Kola, državljanina Turske, čiju povezanost sa narko kartelima ispituje i Tužilaštvo BiH.

Kol je imenovan prošle godine na prijedlog Željke Cvijanović, a njen prijedlog bio je i Milan Tegeltija.

I onda se svi ponašaju kao da se ništa nije desilo, o svemu ćute i Predsjedništvo BiH i Željka Cvijanović. Međutim,prema nezvaničnim informacijama, navodno se mjesto konzula u Hrvatskoj priprema za Sinišu Mihailovića, bivšeg konzula BiH u Turskoj i nekadašnjeg urednika RTRS-a.

Vijesti.ba