fbpx

Manja preduzeća u problemu zbog virusa korona

Mala preduzeca

Fondacija za društveno ekonomski razvoj 787 ispitala je 1346 preduzetnika u Bosni i Hercegovini o uticaju epidemije virusa korona na njihovo poslovanje.

Istraživanje je trajalo od 26. marta do 5. aprila, a COVID 19 je negativno uticao na 71 odsto mikro, malih i srednjih preduzeća, rezultati su ove nevladine organizacije.

"Do kraja prve sedmice aprila, već je 72,7 odsto ispitanika obustavilo poslovanje, dok je 16,4 odsto nastavilo poslovati uvodeći alternativni vid poslovanja poput dostavljanja proizvoda na adresu. Dodatno, do kraja prve sedmice aprila 11 odsto ispitanika bilo je primorano privremeno odjaviti uposlenike, dok je 51,9 odsto izrazilo bojazan da će to uskoro morati učiniti" - poručuju iz ove Fondacije.
U istraživanju je zabrinjavajući podatak da čak 74 odsto vlasnika biznisa strahuje da će biti prisiljeni da zatvore svoj biznis, a najveći dio ispitanika zapravo nije siguran da li će biti u mogućnosti da samostalno prebrodi krizu.

Ekonomisti kažu da je pomoć države u ovim situacijama ključna za opstanak privrede koja se u BiH i zasniva na malim preduzećima.

"Svaka privreda se zasniva na novcu i zato je neophodan njegov protok. Država sada mora svu snagu da usmjeri na oporovak firmi i sav novac da tu usmjeri" - poručuje ekonomista Zoran Pavlović.

Iz Unije udruženja poslodavaca RS kažu da bi pomoć države trebalo da pokrije većinu problema s kojima se součavaju trenutno preduzetnici u Srpskoj. Ali dok se definiše tačno ko ma pravo na pomoć, a ko ne, poručuje Saša Trivić

Iz Unije udruženja poslodavaca RS kažu da još niko nema tačan broj mirko, malih i srednjih preduzeća, pa ni velikih kompanija, koje su direktno ugrožene zbog epidemije virusa korona.
Trenutno u Bosni i Hercegovini ima blizu 40 hiljada preduzeća, od kojih su 74 odsto mikro preduzeća, a samo jedan odsto velika, odnosno firme koje zapošljavaju 250 radnika i više.

BN