U BiH svaki dan je sve više korupcije, ali istovremeno je sve manje prijava i presuda za korupciju, zaključak je „Transparensi Internešnela“ nakon monitoringa procesuiranja korupcije u BiH.
Pored toga, tužilaštva na svim nivoima za više od polovine podnesenih prijava izdaju naredbe o nesprovođenju istrage.
Od preostalih prijava koje uđu u proces osuđujićim presudama završi se 80 odsto, ali više od dvije trećine presuda su uslovne, što je za „Transparensi Internešnel“ poražavajuće, s obzirom na to da Zakon za krivična djela korupcije predviđa zatvorske kazne od jedne do deset godina.
U Visokom sudskom i tužilačkom savjetu BiH, naravno, negiraju korumpiranost pravosuđa i ističu da je samo ove godine pokrenuto 29 disciplinskih postupaka protiv sudija i tužilaca. Ne slažu se ni sa izvještajem Evropske komisije, u kojem se navodi da su izrečene mjere sudijama i tužiocima preblage, odnosno da nisu odvraćajuće, što znači da postoji opravdana opasnost da će nosioci pravosudnih funkcija ponoviti djela za koja su već kažnjena.
Svi podaci govore da je BiH potrebna ozbiljna dubinska reforma pravosuđa po pitanju sprečavanja korupcije, ali se postavlja pitanje kako to provesti.
Hasim Šabotić ističe da Agencija za prevenciju korupcije BiH, na čijem je čelu, nema nadležnost da preduzima istražne radnje ili da sankcioniše slučajeve korupcije. Bave se samo prevencijom korupcije, u prevodu - prikupljanjem prijava, kojih je svaki dan manje, jer građani nemaju povjerenja u institucije, a nerijetko zbog prijave korupcije bivaju izloženi raznim pristicima, prijetnjama ili čak ostaju bez posla.
(BN televizija)