Iako je optužnica protiv bivšeg glavnog tužioca Tužilaštva BiH Gorana Salihovića podignuta još prije 14 mjeseci, suđenje mu do danas nije počelo. Igrajući neko vrijeme ping-pong ovim predmetom, na kraju je odlučeno da će se Salihoviću zbog optužbe za zloupotrebu položaja suditi pred Kantonalnim sudom u Sarajevu.
Ova odluka donesena je još u oktobru prošle godine. Predmet je dodijeljen sudiji Jasenku Ružiću, ali do danas nije zakazana statusna konferencija, potvrđeno nam je u Kantonalnom sudu u Sarajevu.
Optužnica Tužilaštva BiH, podignuta u novembru 2018. godine, Salihovića tereti da je iznad limita potrošio više od 83.000 KM predviđenih za reprezentaciju. Krajem januara 2019. negirao je krivicu u Sudu BiH, a ovaj sud je početkom februara donio rješenje kojim se postupak protiv njega prenosi na Općinski sud u Sarajevu “zbog osiguranja nepristrasnog i pravičnog suđenja”.
U međuvremenu je u Općinskom sudu u Sarajevu bio zakazan početak suđenja, ali je ročište opozvano i ovaj sud se proglasio nenadležnim za odlučivanje po optužnici Tužilaštva BiH. Spis su uputili Sudu BiH na odluku o prijenosu vođenja krivičnog postupka nadležnom sudu. Sud BiH im je jako brzo vratio predmet, uz obrazloženje “da su već ranije odlučili o pitanju svoje nadležnosti, te da nije bilo potrebe da se spis ponovo dostavlja njima”.
Općinski sud u Sarajevu je potom spis uputio Kantonalnom sudu u Sarajevu i od tada se čeka zakazivanje glavnog pretresa.
Salihovićev advokat Rifat Konjić jučer nam je kazao da odbrana nema nikakvu povratnu informaciju o početku suđenja, niti ju je iko obavijestio o tome u kojem je tačno sudu trenutno predmet.
- Ni sa jednog suda nemamo povratnu informaciju, tvrdi Konjić.
Konjić je ranije u nekoliko navrata isticao da Općinski sud ne može suditi za djelo iz optužnice, jer se tu vode postupci za djela za koja je propisana kazna do 10 godina zatvora, te da postupak ne može voditi sudija pojedinac kada je predviđeno da sudi vijeće od troje sudija.
Optužnicom Tužilaštva BiH Salihović se tereti da je kao glavni tužilac Tužilaštva BiH, od februara 2013. do septembra 2016. godine, postupao suprotno odluci o uslovima i načinu korištenja sredstava za reprezentaciju i poklone, te da je tako prekoračio limit potrošnje u zemlji i inostranstvu na mjesečnom nivou.
Prilikom službenog putovanja iz Pariza 29. aprila 2015, sa svojim saradnicima i pratiocem Direkcije za koordinaciju policijskih tijela, stoji u optužnici, zbog turističkog obilaska grada i unatoč upozorenjima, zakasnio je i propustio let za koji su svi navedeni imali povratne karte.
To je za posljedicu imalo kupovinu novih karata koje je, prema optužnici, Salihović platio svojim sredstvima, ali po povratku je od rukovodioca Odjela za materijalno-finansijske poslove zahtijevao i naložio da mu refundira iznos od 3.874 KM. Potom je Direkcija za koordinaciju policijskih tijela izvršila povrat novca Tužilaštvu za svog uposlenika od 1.291 marku.
Salihović je nakon jednog ispitivanja u Tužilaštvu BiH novinarima kazao da je “on u Parizu držao predavanje o terorizmu i da su zbog toga opravdano zakasnili na avion”.
- Nisam ja razgledao Pariz, pa zakasnio, kazao je tada Salihović.
Protiv njega je vođen disciplinski postupak, koji je rezultirao njegovom smjenom s pozicije glavnog tužioca, ali je ostao da radi kao tužilac Tužilaštva BiH. U međuvremenu je suspendovan i kao tužilac, do okončanja sudskog postupka, ali i pored toga i dalje prima punu platu. Prema Zakonu o plaćama i drugim naknadama u sudskim i tužilačkim institucijama na nivou BiH, osnovna mjesečna plata tužioca Tužilaštva BiH iznosi 3.800 KM.