Foto: EPA
Institut za mirovna istraživanja SIPRI navodi da se radi o rastu potrošnje od 3,7 posto usklađenih s inflacijom, odnosno da je u te svrhe potrošeno 2.240 milijardi dolara.
Globalna vojna potrošnja dosegla je novi vrhunac u 2022. godini, objavio je Institut za mirovna istraživanja SIPRI sa sjedištem u Štokholmu, navodeći da se radi o rastu potrošnje od 3,7 posto usklađenih s inflacijom, odnosno da je u te svrhe potrošeno 2.240 milijardi dolara.
Evropske zemlje su u 2022. godini zabilježile najveći rast potrošnje unazad 30 godina, zbog ruske agresije na Ukrajinu, prenosi Hina, pozivajući se na dpa.
“Vojni izdaci u zemljama centralne i zapadne Evrope iznosili su 345 milijardi dolara. U realnoj vrijednosti, potrošnja tih država prvi put nadmašuje onu iz 1989. godine, na koncu Hladnog rata, a 30 posto je veća od one iz 2013. godine”, istaknuo je SIPRI u izvještaju.
Globalno gledano, zemlje svijeta tako su osmu godinu zaredom nastavile izdvajati više novca za vojsku nego prethodne godine.
Ukrajinski rast od 640 posto
U SIPRI-ju očekuju da će se ovaj trend nastaviti i sljedećih godina, s obzirom na trenutnu sigurnosnu situaciju.
Uvjerljivi lider u potrošnji i dalje je SAD, a slijede ga Kina i Rusija, koja je, zbog invazije na Ukrajinu, skočila sa petog na treće mjesto na ljestvici zemalja s najvećom vojnom potrošnjom.
Ukrajina je zabilježila porast od 640 posto i sada se nalazi na 11. mjestu, nakon što je prethodne godine bila na 36. mjestu.
Njemačka ostaje sedma, nakon povećanja od 2,3 posto.
Godišnji izvještaj SIPRI-ja smatra se najopsežnijom svjetskom bazom podataka o vojnoj potrošnji zemalja, u koje uključuju izdatke zemalja za osoblje, vojnu pomoć te vojno istraživanje i razvoj.