Od „Draškovog maratona“, preko Dodikovih i Mijatovićevih “sabranih djela“, pa do „Biserinog životnog puta“ - široka je lepeza „književnih“ djela koja se nude građanima BiH u posljednjih nekoliko mjeseci, a čiji su glavni „junaci“ aktuelni političari.
Poznato je da su knjige tokom istorije bile najvažniji i najčešće korišten izvor informacija i da je nije mogao napisati bilo ko, pa je tako, primjera radi, na prostoru bivše Jugoslavije do devedesetih godina na srpskohrvatskom jeziku izlazilo tek nekoliko desetina knjiga godišnje.
Međutim, posljednjih godina, ako se gleda prostor bivše Jugoslavije, taj broj se mjeri u stotinama.
Široka je lepeza onih koji posljednjih godina promovišu svoje knjige i raznorazne javne ispovijesti – od estradnih zvijezda, fudbalera, starleta, modnih blogera, bivših i sadašnjih političara, pa do osuđenika.
Tako su u Bosni i Hercegovini u zadnjih šest mjeseci „svjetlost dana“ ugledale čak četiri knjige koje „slave“ lik i djelo ovdašnjih političara.
Posljednja u nizu je ona od potpredsjednika SDP, Vojina Mijatovića, koja će se u knjižarama moći kupiti od petka, a koja nosi naziv „100 odsto Srbin, 101 odsto Bosanac“.
– Napisah i ja knjigu. Od petka u svim knjižarama širom BiH. Ne bih je nikad napisao da me nisu nagovorili Nijaz Skenderagić i Goran Mikulić, drugovi hvala. Ne bi nikad izašla da Aleksandar Vuković nije skupio na jedno mjesto sva moja pisanja, druže hvala – naveo je Mijatović.
I nije on jedini političar čija se knjiga našla na policama knjižara u posljednje vrijeme. Prije samo dva mjeseca svjetlost dana su ugledala i „Sabrana djela Milorada Dodika“.
Riječ je o kompletu knjiga od pet dijelova u kojima su sabrani Dodikovi govori u zadnjih 10 godina, koji, kako je rečeno na promociji, predstavljaju putokaz koji treba slijediti Republika Srpska u budućnosti.
Na promociji je najavljeno da će na proljeće ove godine svjetlost dana ugledati i šesto izdanje knjige.
Prije Dodika, u oktobru prošle godine, svoju knjigu je dobio i mladi gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković, koja je napisana iz pera advokatice Smiljane Babić Moravac.
Riječ je o knjizi pod nazivom „Draškov Maraton“, koja je napisana još 2020. godine, ali je tek prošle godine promovisana i našla se na policama knjižara, i to po cijeni od 50 KM.
Da ne bude da samo političari sebe promovišu, a ne i političarke, potrudila se kontroverzna bivša ministarka inostranih poslova BiH, Bisera Turković, koja je u septembru prošle godine objavila knjigu “Moj životni put – sjećanja, svjedočenja, dokumenti”.
Radi se o njenom autobiografskom djelu u kojem Turkovićeva opisuje svoje porijeklo, odrastanje i politički angažman.
Pisac i banjalučki novinar, Goran Dakić, ističe da nije čitao nijedno od navedenih djela, ali smatra da će ona biti izuzetno značajna za 20-ak godina, “jer će u njima biti dosta materijala koji će moći da odgovori na jedno jedino pitanje: Kako smo postali ovakvi kakvi smo”.
– Polovinu tih djela pišu udvorice koje se nadaju da će za taj nesebični angažman dobiti neku sinekuru. Drugu polovinu pišu sami političari koji vjeruju da im je još samo to ostalo da urade. Sve su riješili u društvu, samo još da uđu u lektiru i na spisak obavezne literature i njihov je posao završen – ističe Dakić za Srpskainfo.
Dodaje da jedino u tim djelima „Dodik može biti branilac Srpske, a Stanivuković dijamant“.
– To sve pripada žanru naučne fantastike. Udvorička književnost nije strana Srbima, postoji i nekoliko antologija o toj temi, a naša je sramota što čak ni za taj izbor ne možemo dati dostojanstven prilog – zaključuje Dakić.