fbpx

Hoće li Bihać ponovo postati žarište migrantske krize?

Migranti Bihacc

Sporazumom o readmisiji u protekle dvije sedmice iz Hrvatsku je u Bosnu i Hercegovinu vraćeno više od 500 migranata. Svi oni su smješteni u prihvatni centar Lipa nadomak Bihaća čiji građani strahuju kako bi ovaj grad mogao ponovo postati žarište migrantske krize.

Vlasti Hrvatske gotovo iz dana u dan migrante dopremaju, prvo na granični prelaz, a onda u kamp Lipa. Pod pratnjom i kontrolom policije u Bihać danima pristižu autobusi koji vraćaju migrante iz Evropske unije. Na ovakav način započet je sporazum o readmisiji koji na terenu budi ljutnju. Sve glasnije negoduju građani, ali i lokalne vlasti. Premijer Mustafa Ružnić uputio je otvoreno pismo Elmedinu Konakoviću, Nenadu Nešiću i Žarku Laketi tražeći, između ostalog, rješavanje ovog problema i jednaku raspodjelu migranata na teritoriji cijele države.

MUSTAFA RUŽNIĆ, premijer Unsko-sanskog kantona

Od tog prvog mog poziva, prije prvog autobusa, tražili smo odgovore na pitanja zašto, kako... Od svih službi i od Ministarstva, a do dan danas niti smo dobili kakav odgovor niti se ko očituje.

Iz MUP-a USK kažu kako je zadnjih dana u Unsko-sanski kanton vraćeno više od pet stotina migranata. Mnogima od njih nije prvi put da se nalaze u kampu Lipa, a neće im biti ni prvi put da kreću u novi pohod preko Plješevice. Jedna kolona već je krenula. Za operativnu grupu koja je zasjedala sporan nije samo proces readmisije o kojem nisu bili ni obaviješteni, nego i izgradnja tzv. Centra za detenciju koji je otvoren u tajnosti, a koji je svojevrsna pritvorska jedinica.

ELVEDIN SEDIĆ, gradonačelnik Bihaća

Ko je uspostavio taj centar, dao odobrenje, u koju svrhu... Sve su to informacije koje kruže, a na koje nismo dobili odgovore. Prema nezvaničnim informacijama to je finansirano od strane Evropske unije, odnosno putem nevladine organizacije, koja u proteklom period I svih ovih godina nikada nije djelovala na ovom području. O kojoj se organizaciji radi? Riječ je o međunarodnom centru za upravljanje migracijskim politikama.

Dok se nadležni još uvijek ne oglašavaju, migranti čekajući ljepše i toplije vrijeme za takozvani "game", odnosno ilegalni prelazak granice, uživaju u drugim igrama. A zahtjeve lokalnih vlasti da se teret ravnomjerno raspodijeli pitanje je da li će ko čuti do popunjavanja svih kapaciteta.

BHRT