Screenshot: YouTube
Iranski vrhovni vođa, ajatolah Ali Hamnei, okrivio je strane sile za nemire koji su se proširili zemljom zbog smrti mlade žene dok je bila u pritvoru zbog kršenja pravila o nošenju hidžaba, upozorivši da bezbednosne snage imaju njegovu punu podršku u gušenju svakog protesta.
U svojoj prvoj javnoj reakciji na masovne proteste u Iranu, Hamnei je 3. oktobra pripisao proteste uticaju SAD, Izraela i Iranaca u inostranstvu, koje je nazvao “izdajnicima”.
Smrt 22-godišnjeg Mahse Amini “duboko mi je slomila srce”, rekao je on, kvalifikujući to kao “gorak incident”.
Vlasti su saopštile da je Amini umrla od srčanog udara dok je bila u pritvoru zbog “neprikladne odeće”, što su osporile njena porodica i pristalice, rekavši da je bila savršenog zdravlja i da su očevici njenog hapšenja prošlog meseca rekli da su je tukle snage bezbednosti.
Smrt Aminijeve 16. septembra izazvala je talas protesta zbog primene pravila o hidžabu.
Hamnei, koji se do ponedeljka nije oglašavao o smrti Aminijeve što je podstaklo spekulacije o njegovom zdravstvenom stanju, signalizirao je će u slučaju nastavka demonstracija one biti još oštrije suzbijane.
Portparol Stejt departmenta rekao je da su SAD “zgrožene izveštajima da iranske bezbednosne vlasti napadaju i hapse studente koji su učestvovali u mirnim protestima”.
Portparol je u imejlu za Radio Slobodna Evropa naveo da su talentovani studenti Irana “veoma mladi ljudi koji bi mogli da budu budućnost zemlje, i oni s pravom protestuju zbog smrti Mahse Amini, odnosa njihove vlade prema ženama i devojčicama, i nasilnog udara na mirne demonstrante.”
Rano 3. oktobra, obustavljena je nastava i premeštena onlajn na iranskom Univerzitetu Šarif, vodećoj visokoobrazovnoj instituciji i tradicionalnom leglu protestu, nakon što su preko noći izbili sukobi između studenata i bezbednosnih snaga, javili su lokalni mediji.
Na video snimcima postavljenim na društvenim mrežama prikazane su demonstracije na nekoliko univerziteta širom zemlje ujutro 3. oktobra.
Na Tehnološkom univerzitetu u Isfahanu studenti su protestovali protiv represije nad studentima Univerziteta Šarif u Teheranu i podržali javne proteste uz skandiranje za slobodu.