fbpx

Hag je Šuška proglasio dijelom UZP-a: Plenković mu odao počast

Plenkovic cvijece Vijestiba

 Foto: Vijesti.ba

Premijer Hrvatske Andrej Plenković položio je danas vijenac na grobu ratnog ministra obrane RH Gojka Šuška.
Uz Plenkovića su bili i potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, potpredsjednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Davor Božinović, ministar vanjskih i evropskih poslova Gordan Grlić Radman te državni sekretar u Ministarstvu obrane Branko Hrg.

O Gojku Šušku se kroz nekoliko presuda očitovao Haški tribunalu, a u presudi Prliću i ostalima označen je kao jedan od inspiratora i izvršioca Udruženog zločinačkog poduhvata tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu.

Bivši ambasador SAD u Hrvatskoj Peter Galbraith je u Hagu posvjedočio kako je Šušak imao stvaran uticaj na ratnog zločinca Slobodana Praljka. Pred istim sudom je nedvojbeno dokazano da su hrvatski rukovodioci Franjo Tuđman, Gojko Šušak i Janko Bobetko tijesno sarađivali s rukovodiocima i vlastima HVO-a u osmišljavanju i ostvarivanju UZPa.

Uloga Šuška obuhvaćena je i presudom u u predmetu Mladen Naletilić Tuta i Vinko Martinović Štela.

U toj je presudi Međunarodni sud nedvojbeno potvrdio navode optužnice da je Vojske Hrvatske (HV) 9. maja 1993. godine sudjelovala u napadu na istočni dio Mostara, ali i u počinjenju zločina nad bošnjačkim stanovništvom u Mostaru. Dalje se navodi da "nema sumnje da su Republika Hrvatska i HZ-HB imale isti krajnji cilj, a to je priključenje hrvatskih provincija Bosne i Hercegovine jedinstvenoj hrvatskoj državi. U tom smislu Vijeće podsjeća na riječi samog predsjednika Hrvatske Franje Tuđmana na sastanku održanom 22. oktobra 1993: "Ja sam pred par mjeseci izložio situaciju, dao zadaću ministru obrane Šušku i generalu Bobetku, naša pomoć i naše angažiranje u Herceg-Bosni, jer se tamo rješava - rekao sam im da se tamo rješava pitanje budućih granica Hrvatske države. I, kod toga sam ukazao da je veoma važno da se obrane tada, oni položaji, koji su, onaj teritorij, koji je HVO tamo držao. (...) Opća politička situacija je takva da danas i rijetko tko od međunarodnih čimbenika računa da će se ta Unija Bosne i Hercegovine održati.

Tribunal u Hagu je u čak pet pravosnažnih presuda utvrdio međunarodni sukob, odnosno suštinski agresiju Hrvatske na BiH. Skoro četrdeset sudija je utvrdilo da je Hrvatska imala opću kontrolu nad bosanskim Hrvatima u takozvanoj Herceg-Bosni i nad HVO-om, kao i da je izvršila okupaciju dijela BiH, te da je na teritoriji BiH upotrijebila i svoje oružane snage na čijem je čelu tada bio Šušak.

Današnje odavanje počasti Šušku i uz to još izdavanjem poštanskih markica s njegovim likom u potpunom su neskladu s javnim istupima čelnika Hrvatske o navodnoj opredijeljenosti u popravljanje odnosa.

 

Vijesti.ba