fbpx

Građanima istorijska inflacija, firmama rekordna zarada od 3 milijarde KM

Gradjevina zgrada Ringier

 Foto: Ringier

Za razliku od građana Republike Srpske, kojima je prošla godina bila u znaku poskupljenja i pada standarda, poslovnoj zajednici je bila izuzetno uspješna godina. Ostvarili su istorijski finansijski rezultat.

Nakon što su platili porez na dobit, ostalo im je na raspolaganju 2,97 milijardi KM, što je oko 770 miliona KM više nego u 2021. godini!

Po podacima Poreske uprave RS, prihodi od poreza na dobit u 2022. godini je rekordan i iznosi gotovo 330 miliona konvertibilnih maraka, što je povećanje od 36 odsto u odnosu na godinu prije kada je ovaj godišnji prihod iznosio oko 243,1 milion KM. U strukturi javnih prihoda upravo ova vrsta ima najveći rast tokom prošle godine.

Vlada RS je prošle godine znatno rasteretila poslovnu zajednicu, smanjila je zbirnu stopu doprinosa 32,8 na 31 odsto, smanjen je porez na dohodak sa 10 na osam odsto. Stopa poreza na dobit ostala je ista i iznosi 10 odsto.

Poslodavci, međutim, tvrde im je teško poslovati, da ne mogu da nađu radnike zbog čega moraju da zapošljavaju strance iz Indije, Bangladeša, Turske… dok se, s druge strane, radnici ne javljaju na konkurse za radna mjesta zbog malih plata, odnosno loših uslova rada, te daju otkaze i odlaze da rade u inostranstvo.

Poreska uprava RS juče je saopštila podatke o javnim prihodima Republike Srpske za prošlu godinu, koji iznose oko 3,1 milijardi KM, što je 13 odsto više nego u 2021. godini.

Poslije prihoda od poreza na dobit, najveći rast ostvaren je po osnovu plaćenog poreza na dohodak, koji je iznosio oko 268 miliona KM ili 35 odsto više.

Doprinosi od penzijskog i invalidskog osiguranja veći su za 15 odsto i iznosili su oko 1,2 milijarde KM, dok su doprinosi za zdravstveno osiguranje gotovo na istom nivou, odnosno manji su za 90.655 KM, i iznosili su oko 645,4 miliona KM.

GRADNJA CVJETA, POREZI PADAJU
Ono što je zanimljivo jeste da su prihodi od poreza na nepokretnosti manji uprkos stambenoj ekspanziji u smislu gradnje, ali i kupoprodaje nekretnina. Prihodi od ovog poreza su manji za 79.911 KM i iznosili su oko 26,6 miliona KM. Jedan od razloga za ovo jeste sigurno to što je skupštinska većina u Banjaluci, najvećem gradu Srpske, prepolovila stopu poreske stope, pa su prihodi pali sa 9,5 na oko tri miliona KM.

Srpska info