Foto: AP
Pojedini smatraju da je izlazak Velike Britanije iz Evropske unije (Brexit) uzrok nestašice voća i povrća, prije svega paradajza, u marketima ove države. Da li je Brexit zaista krivac za to?
Zbog toga su veliki lanci marketa ograničili kupovinu voća i povrća. U trećem najvećem lancu Asda moguće je kupiti po tri pakovanja paradajza, paprika, krastavaca, salate i brokolija. Kao razlog za ovakvu odluku su istakli probleme u berbi u Španiji i Maroku usljed nepovoljnih vremenskih uslova. U vodećem lancu Morrisons je moguće kupiti dva artikla po osobi, piše Klix.ba.
No, na fotografijama, koje su objavili korisnici društvenih mreža iz Španije i Maroka, vide se police pune paradajza i svježeg voća, što je neke navelo na zaključak da je ovaj problem povezan s Brexitom.
Andrew Opie, direktor za hranu i održivost u Britanskom maloprodajnom konzorciju, smatra da su nepovoljni vremenski uslovi krivi za nestašicu. Međutim, Jack Ward, izvršni direktor Britanskog udruženja poljoprivrednih proizvođača, izjavio je da je uzrok nestašice u rastu cijena energenata.
"Prošle jeseni bili su brojni razgovori o rastu proizvodnih troškova usljed rasta cijena energenata i drugih potrepština. Proizvođači u Velikoj Britaniji i u drugim dijelovima sjeverne Evrope su zauzeli stav da neće saditi ako im se ne bude garantovala razumna cijena", napomenuo je Ward.
Prema njegovim riječima, nije se isplatilo kockanje u tome da se nadomjesti nestašica koja je posljedica odluke domaćih proizvođača. Ukazao je da se zbog toga alternativa tražila u Španiji i Maroku, ali da to nije bilo dovoljno da se spriječi nestašica.
Prema podacima Ambasade Velike Britanije u Maroku, Velika Britanija 25 posto paradajza uvozi iz Maroka, a 20 posto iz Španije, što ove dvije države čini najvećim izvoznicama paradajza u Veliku Britaniju.
Za razliku od korisnika društvenih mreža, stručnjaci smatraju da Brexit ima minimalnu ulogu u nestašici. U Britanskom udruženju poljoprivrednih proizvođača smatraju da je Brexit glavni krivac za probleme u privlačenju radnika iz država EU.
Kako je objavio Euronews, položaj Velike Britanije i njena odvojenost od kontinentalnog dijela Evrope je imala značajnu ulogu u nestašici.
"Dobavljaču je jeftinije isporučiti Nizozemskoj i drugim zemljama na sjeveru kontinenta, jer nemaju 40 kilometara Engleskog kanala (Le Manchea) koji povećava troškove", ukazao je Chris White iz lista Fruit Net.
Dodatni troškovi i birokratija, koji su posljedica Brexita, u isporuci voća i povrća preko La Manchea su preskupi za pojedine proizvođače. Zbog toga paradajza ima u Francuskoj, Belgiji ili Nizozemskoj, ali ne i u Velikoj Britaniji. Pojedini mediji su objavili da i u irskim marketima nedostaje paradajza.