Foto: Impuls
Globalne cijene prehrambenih proizvoda porasle su u julu, pod uticajem ukidanja Crnomorske inicijative za žito i novih trgovinskih ograničenja na rižu, izvijestila je danas Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih naroda (FAO).
FAO indeks cijena hrane, koji prati mjesečne promjene međunarodnih cijena prehrambenih proizvoda kojima se trguje na globalnom nivou, u julu je u prosjeku iznosio 123,9 poena, što je 1,3 posto više u odnosu na prethodni mjesec, dok je 11,8 posto ispod nivoa iz jula 2022. godine.
Povećanje je potaknuto naglim skokom FAO indeksa cijena biljnog ulja, koji je porastao za 12,1 posto u odnosu na juni nakon sedam mjeseci uzastopnog pada.
Međunarodne cijene suncokretovog ulja porasle su za više od 15 posto u julu, uglavnom zbog obnovljenih neizvjesnosti oko izvoznih zaliha nakon odluke Ruske Federacije da prekine implementaciju Crnomorske inicijative za žito.
Svjetske cijene palminog, sojinog i ulja repice porasle su zbog zabrinutosti za izglede za proizvodnju u vodećim zemljama proizvođačima.
FAO indeks cijena žitarica pao je za 0,5 posto u odnosu na juni, potaknut padom međunarodnih kotacija grubog žita od 4,8 posto zbog povećanih sezonskih zaliha kukuruza iz tekućih žetvi u Argentini i Brazilu i potencijalno veće proizvodnje od očekivane u Sjedinjenim Državama.
Međutim, međunarodne cijene pšenice porasle su za 1,6 posto, što je njihov prvi mjesečni rast u posljednjih devet mjeseci, zbog neizvjesnosti oko izvoza iz Ukrajine, kao i kontinuiranih sušnih perioda u Sjevernoj Americi.
Izvor: BHRT