fbpx

Blokirana kupovina Radišićeve zgrade za UIO!?

PD parlement BiH 56

Na jučerašnjoj sjednici Predstavničkog doma PSBiH prihvaćena je inicijativa poslanika PDP-a Branislava Borenovića i Mire Pekić da se Vijeće ministara obaveže da u roku od sedam dana poništi postupak javne nabavke koji je objavila Uprava za indirektno oporezivanje BiH, za kupovinu poslovnog objekta u Banjoj Luci za smještaj zaposlenih u Glavnom uredu i Regionalnom centru i da Domu bude dostavljena detaljna informacija o toj javnoj nabavci.

Kako je naveo Borenović, UIO je izabrao jedinu firmu koja se javila, a koja je u vlasništvu Mileta Radišića, kuma predsjedavajućeg Predsjedništva BiH. Ponuđen je iznos od 98,5 miliona KM. UIOBiH je ranije bilo odobreno 37,5 miliona KM u ove svrhe.
Dom je odbacio zahtjev Nenada Nešića (DNS) da se po hitnom postupku razmatra Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH kojim se reguliše da mandat pripada političkoj stranci. Odbačeno je i da ovaj akt bude razmatran po skraćenom postupku, te je time upućen u redovnu proceduru.
Obrazlažući zahtjev, Nešić je ukazao na veliki broj takozvanih preletača. Lovrinović smatra da bi ovaj prijedlog trebala razmatrati Interresorna radna grupa za izmjenu izbornog zakonodavstva, dok je Alma Čolo (SDA) istakla da se radi o delikatnom pitanju koje ne bi trebalo razmatrati po hitnom postupku, s obzirom na to da u izbornom zakonodavstvu postoje poluotvorene kandidatske liste, čime birači utiču na izbor određenog kandidata.

Snježana Novaković-Bursać (SNSD) smatra da je Izborni zakon prezahtjevna materija da bi bio mijenjan po hitnom postupku, iako protiv predloženog, konkretnog rješenja SNSD nema ništa.
- Da malo gledate dalje u budućnost, vi iz SDA i SNSD-a, vidjeli biste da je ono što predlažem - ono što će biti vaš interes. SDA i SNSD poslije izbora 2022. godine čeka veliki broj preletača, poručio je Nešić.
Poslanik SDP-a Nermin Nikšić je zatražio da se provjere navodi o tome kako su vakcine kojima se građani BiH vakcinišu u Srbiji zapravo plaćene. Ovu informaciju iznio je tvrdeći da ju je dobio od “jako ozbiljnog izvora iz diplomatskih krugova”.
Predsjedavajući Vijeća ministara BiH Zoran Tegeltija rekao je da ne zna kako bi u ovom trenutku odgovorio na to pitanje.
- Ne djeluje mi logično da je novac uplaćen Srbiji, a da Srbija kroz humanitarne aktivnosti vraća te vakcine građanima BiH, ali mislim da kroz diplomatsku mrežu to možemo provjeriti, rekao je Tegeltija.
U međuvremenu je iz Ureda Vlade FBiH za odnose s javnošću saopšteno da su Nikšićeve tvrdnje neistinite, odnosno da nije tačno da je Vlada FBiH uplatila bilo kakav novac Srbiji za vakcinaciju bh. građana.
- Tačno je da je Vlada FBiH u pregovorima sa svim proizvođačima i da je zaključila ugovor za nabavku 500.000 vakcina Sinopharm. Zahtijevamo od zastupnika Nikšića da objavi dokaze koje je pomenuo na sjednici Predstavničkog doma PSBiH, a koji su već izazvali veliko uznemiravanje javnosti. U suprotnom, tražimo od zastupnika Nikšića da se izvini Vladi FBiH i građanima koje je obmanuo, pišu iz Vlade.

Dom je usvojio, u drugom krugu glasanja, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Vijeću ministara BiH, a podršku je dobio i Prijedlog zakona o zaštiti prava na suđenje u razumnom roku pred Sudom BiH. Usvojen je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o javnim nabavkama, kao i Prijedlog zakona o izmjeni Krivičnog zakona BiH. Usvojen je i Prijedlog zaključka poslanika iz Kluba Naša stranka-Nezavisni blok povodom rasprave o Prijedlogu odluke o imenovanju Vijeća RAK-a BiH.
Predlagači tvrde da nisu ispoštovane odredbe konkursne procedure za imenovanje članova Vijeća RAK-a BiH, kao i Zakon o ravnopravnosti polova, te predlažu da lista bude vraćena Vijeću ministara na doradu.

Oslobođenje